WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Mieszkanie dla alergika i jego aranżacja.

Podejście do remontu i wykończenia mieszkania alergika, sposobu jego rządzenia, naturalnie definiuje jego dolegliwość, oznacza to przestrzeganie wyraźnie określonych norm, nie można tu pójść na skróty, przypadłość wpływa na strategię funkcjonowania we wnętrzach, które musimymieszkanie dla alergika i jego aranżacja w takich przypadkach tak urządzić aby nie powodowały pogorszenia się stanu zdrowia alergika, ta „specjalna” aranżacja jest niezbędna nawet gdy dotyczy to tylko jednego z domowników.

 

Alergia to dziś choroba cywilizacyjna, przemożny wpływ na jej zintensyfikowanie mają wysoce przetworzone produkty, którymi się otaczamy, wydzielają rozmaite szkodzące zdrowiu związki, na szczęście wyraźnie rozwija się świadomość proekologiczna zarówno u urządzających swoje wnętrza, jak i u producentów prześcigających się w zdrowych rozwiązaniach i technologiach wdrażanych w swoich produktach.
Nie bez przyczyny powstał tak popularny nurt eko, jest odpowiedzią i kontestacją w odniesieniu do zalewających nas, szkodzących zdrowiu produktów.

 

Przymiarka do aranżacji.

 

Podstawa to higiena i sterylność, oznaczają one skupienie się na materiałach, które będą łatwe w czyszczeniu, nie wskazane są żadne tekstury w detalach wykończenia, na których szybko gromadzi się kurz, gładkie powierzchnie będą najlepszym przyjacielem alergika.
Najbardziej preferowanym stylem w jego czterech kątach będzie minimalizm, na szczęście bardzo dziś modny, przejawiający się m.in. stosowaniem tylko niezbędnej ilości mebli, sprzętów, detali dekoracyjnych i użytkowych, ale w takim lokalu to coś więcej, muszą być tak poustawiane aby nie tworzyły zakamarków utrudniających sprzątanie, które w mieszkaniu alergika powinno być częste i bardzo dokładne.

 

Posadzka.

 

Aranżację wnętrz zasadniczo rozpoczyna się od podłogi, cóż tu zastosować, w salonie lub sypialni w żadnym razie dywanu czy wykładziny, musi to być gładka powierzchnia, w poznańskich mieszkaniach najczęściej stosuje się panele laminowane, tutaj idealnie gdy byłyby w wersji antystatycznej, nie przyciągającej tak kurzu, choć pamiętajmy, że to produkt sztuczny, wysoce przetworzony, dlatego najzdrowszą będzie podłoga naturalna, drewniana, polakierowana ekologicznym lakierem lub olejowana czy też ceramika, kamień.
Na etapie projektu, jeszcze przed remontem i usługą wykończenia, jeśli istnieje techniczna możliwość, to warto przemyśleć zastosowanie ogrzewania podłogowego, które sprawi, że kurz z podłogi nie będzie się osadzał na pozostałych płaszczyznach, dzięki kontrolowanej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

 

Ściany.

 

Planowanie remontu i wystroju każe nam określić się co do ścian, zapomnijmy raczej o tapetach, chyba że gładkich, doskonale zmywalnych, ale przy tapecie zważyć trzeba czy aby nadruk nie będzie wydzielał niezdrowej substancji lotnej, z tego tytułu niezdrową okaże się tapeta winylowa, jak już, to tylko papierowa, a jeśli ma być w pełni bezpieczna, są do nabycia tapety zabezpieczone substancją z właściwościami aseptycznymi, likwidującymi mikroorganizmy na jej powierzchni.
Ściany generalnie powinny być prawdziwie gładkie, nie w pełnym macie, najlepiej pomalowane farbą o wykończeniu półmatowym, na takiej powierzchni trudniej osadzi się kurz i w każdej chwili będziemy mogli je przemyć bez ryzyka pojawienia się jakichkolwiek smug, nasza poznańska firma remontowa dla zapewnienia dobrego zmywania ścian proponuje w ramach usługi malowania, sprawdzoną farbę firmy Beckers o stopniu matu [5] lub siostrzaną farbę Tikkurila, ale dla szukających czegoś ekstremalnie zmywalnego, doskonałą będzie farba o stopniu matu/połysku [20], ścianę pomalowaną taką farbą można praktycznie zmywać mopem, tak jak podłogę.
Wymienione akurat farby skandynawskie mają bardzo niską emisyjność lotnych związków organicznych, poza tym istnieją konkretne farby np. firmy Beckers, dedykowane dla alergików i astmatyków, produkty te spełniają wysoce restrykcyjne wymogi ochrony zdrowia, polskie „zdrowe” farby będą oznaczone pieczęcią Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Innowacyjnym produktem dla alergika będzie farba fotokatalityczna, która pod wpływem naturalnego lub sztucznego światła, utlenia sporą cześć znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń, zmieniając je w obojętne substancje, co ciekawe, niszczy też mikroorganizmy.

 

Wyposażenie i sprzęty.

 

Co z meblami, wyposażeniem, oczywiście niekorzystnie oddziałujące na alergika są tworzywa sztuczne, mocno przetworzone produkty, najbezpieczniejsze będą meble z litego drewna, żadne laminaty, płyty wiórowe, sklejki, jak najmniej kleju, meble ponadto powinny się charakteryzować, jak zresztą przystało na obrany „przymusowo” minimalizm, prostą konstrukcją oraz tak samo prostym w formie, geometrycznym wzornictwem, żadnych rzeźbień, ornamentów, zakamarków, ale takie meble nie muszą być zaprojektowane bez finezji, jako zwykłe pudełka, właściwe zestawienie elementów czy kolorystyki sprawi, że będą super eleganckie i strojne.
Tapicerowana kanapa, fotele, łóżko, tutaj nie trzeba rezygnować z tkaniny, istotne aby była bardzo drobno pleciona, bawełniana, lniana, najlepsze okażą się zdejmowane powłoczki, które często będziemy mogli wyprać, choć oczywiście na kanapie, fotelach czy wezgłowiu łóżka najodpowiedniejsza byłaby skóra, ale nie ekoskórka czy winyl, to już lepiej naturalna tkanina.
Sypialniane łóżko też koniecznie na drewnianym szkielecie, idealnie gdy nie będzie miało żadnych tkanin, dla alergików dostępne są specjalne materace, kołdry czy poduszki, uniemożliwiające przenikanie zanieczyszczeń, są bardzo łatwe do czyszczenia.
W detalach wykończenia i wyposażenia prócz drewna, skóry, nie uczula także szkło, większość metali, glina, gips, ceramika, kamień, rozwiązania higieniczne w łazience, to m.in. ceramika oraz tworzywa np. deska sedesowa z dodatkami hamującymi rozwój mikroorganizmów, w kuchni zaś gładkie, łatwo zmywalne powierzchnie.

 

Dodatki i zdobienia.

 

Bibeloty, pamiątki, książki, ramki ze zdjęciami, często trudno się bez nich obyć, zwykle leżą na półkach, w regałach, to zbiorowisko kurzu, otóż nie musimy z nich rezygnować, mimo że dużo powierzchni płaskich oraz zakamarków w rozmaitych drobiazgach to więcej sprzątania, pomyślmy po prostu o zastosowaniu drzwiczek ze szkła, za którym będą one stały.
O takich gadżetach dekoracyjnych, sprawiających że pomieszczenie jest przytulniejsze, jak firanki, zasłony, narzuty, koce, obrusy czy poduchy, powinniśmy zapomnieć, na oknie zamontujemy rolety, żaluzje, blat ławy czy obicie kanapy może mieć intrygujący wzór lub kolor, to tylko kwestia przestawienia się i pokój może wyglądać tak samo czarująco jak z tymi dodatkami.
Zielona roślina doniczkowa, fajna sprawa, zważmy jednak, że mogą się w nich rozwijać uczulające pleśnie, nie widoczne gołym okiem.

 

Dom dla alergika bez finezji?

 

Uproszczenie nawet do przesady pomieszczeń mieszkania podczas usługi remontowej i urządzania, nie musi wcale oznaczać niemalże ascetycznego jego wystroju, fakt, będzie w nim panował prawdziwy reżim aranżacyjny, pomieszczenia nie będą zagracone, meble będą w prostej formie, jednak odpowiednie skomponowanie, głównie kolorystyki ścian, jako pierwszoplanowego aktora wystroju, może uatrakcyjnić każde wnętrze, które nie musi być smutne i banalne, urok będzie tkwił w szczególe, jakimś akcencie, plamie kolorystycznej, może inspirującej dekoracji ściennej, ale naturalnie żadnej strukturalnej, do dyspozycji jest mnóstwo farb dekoracyjnych, dzięki którym wykreować można estetyczne cudeńka zdobiące salon czy sypialnię, tworzące w nich oczekiwany nastrój.

 

Mieszkajmy zdrowo.

 

Funkcjonowanie alergika w mieszkaniu oznacza pewne ograniczenia w jego aranżacji, jednak jeśli niektóre zmiany poprawią komfort jego życia, zdecydowanie warte jest ich wdrożenie.
Uczulające mikroorganizmy muszą mieć pożywkę aby się rozwijały, zachowanie optymalnej wilgotności (40-60%), stała cyrkulacja powietrza w domu z kierunku lekko rozszczelnionych okien w kierunku wentylacji w łazience, gwarantuje stałą wymianę powietrza, prócz tego regularne wietrzenie poszczególnych wnętrz powinno być tak naturalne, jak codzienne mycie się.
Jednym z wrogów alergika są uczulające odchody roztoczy, które żywią się m.in. kurzem, najefektywniejsze sprzątanie zagwarantuje odkurzacz z filtrem wodnym bądź w przypadku domu jednorodzinnego odkurzacz centralny, wydmuchujący powietrze na zewnątrz.

 

Zapraszam do publikacji:

Optyczne izolowanie/łączenie przestrzeni szkłem o zmiennej przezroczystości.

Art déco – wysublimowany wystrój wnętrz.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 14.01.2016

Oceń artykuł