WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – jakie są różnice?

Urządzając swoje cztery kąty zważamy, aby detale wykończenia były dobrze skomponowane z pozostałymi elementami aranżacji, były z nimi koherentne stylistycznie, drzwi wewnętrzne w mieszkaniu wybieramy mając więc na uwadze ich design, jakość oraz rodzaj.
Ze względów praktycznych oraz estetycznych, najlepszą i najpopularniejszą alternatywą podczas remontu i usługi wykończenia wnętrz poznańskich mieszkań są drzwi z ościeżnicą regulowaną, ościeżnica ta po złożeniu składa się z dwóch elementów; konstrukcyjnego, zintegrowanego z jednej strony drzwi z opaską/listwą zachodzącą na ścianę, która jednocześnie zakrywa szczelinę montażową oraz opaski pełniącej tę samą rolę po drugiej stronie drzwi, to profil o przekroju litery L, z piórem, który umieszcza się we wpuście w elemencie konstrukcyjnym ościeżnicy, głębokość pióra pozwala na regulację względem grubości ściany, zazwyczaj w przedziale plus minus 2 cm.
Ościeżnice stałe nie dają tak dobrego efektu estetycznego jak regulowane, wymagają też więcej pracy i obróbki podczas usługi ich montażu, typowym przykładem ościeżnicy stałej są drzwi wejściowe do mieszkania.

 

Drzwi wewnętrzne występują ponadto w dwóch wariantach; jako przylgowe oraz bezprzylgowe, różniące się sposobem wykończenia krawędzi skrzydła, zarazem obydwa rozwiązania różnią się swoimi cechami.

 

Drzwi przylgowe.

 

Skrzydło na krawędziach ma wcięcie (wręb, felc), zachodzące po zamknięciu drzwi na opaskę ościeżnicy (skrzydło bezprzylgowe nie ma żadnych wcięć), w naszym kraju podczas aranżacji wnętrz, remontu i wykończenia mieszkań, ta opcja zdecydowanie góruje nad wersją bezprzylgową skrzydła drzwiowego, jest też poniekąd przejawem konformizmu i zdrowego rozsądku, dziś to wręcz klasyka, rozwiązanie właściwe dla osób oswojonych z ramkami, szprosami, ornamentami i zdobieniami stanowiącymi elementy składowe skrzydła przylgowego.
W Polsce w najnowszej historii tylko w budownictwie mieszkaniowym z początkiem XX wieku stosowane były skrzydła bezprzylgowe, co ciekawe, od wielu lat będące standardem m.in. w Stanach Zjednoczonych, zatem co kraj, to obyczaj.
W konstrukcji drzwi przylgowych mamy przesunięcie płaszczyzn zamkniętego skrzydła względem ościeżnicy, tylko patrząc do strony tzw. głębi ościeża, obie konstrukcje; przylgowa i bezprzylgowa, przy zamkniętych drzwiach wyglądają identycznie.
Wersja przylgowa ma trochę lepsze właściwości akustyczne, biorąc zaś pod uwagę występującą na rynku różną jakość drzwi zależnie od ceny i firm, to ta opcja będzie o wiele bezpieczniejsza w sferze estetycznego efektu końcowego, gdyż przy skrzydle bezprzylgowym, od strony otwierania drzwi, widoczne są szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą, zatem precyzja wykonania kompletu (spasowania skrzydła i ościeżnicy) musi być najwyższych lotów, podobnie zresztą jak i sam montaż, przy skrzydle przylgowym dopuszczalne są niewielkie widełki w jakości wykonania drzwi (z którymi należy się liczyć), owe szczeliny nie muszą być idealne co do pół milimetra, gdyż po zamknięciu drzwi, są zasłonięte przylgą skrzydła.
W odniesieniu do wersji bezprzylgowej, niewątpliwymi zaletami drzwi przylgowych, które cenią sobie nie tylko montażyści i firmy remontowe, ale też odbiorcy ich usług, będą; prostsza konstrukcja, nie tak absorbująca i mniej wymagająca metoda ich montażu czy też bardzo prosty sposób regulacji zawiasów.
Skrzydła przylgowe mają doskonałe zastosowanie w aranżacjach klasycznych, tradycyjnych, stylizowanych na retro, rustykalne, glamour, ale też nowoczesnych, są więc bardziej uniwersalne niż bezprzylgowe, ponadto, z uwagi na swoje wyraźnie zaznaczone krawędzie, drzwi te mogą sprawiać wrażenie lżejszych, charakterystyczne załamania i kanty, będą tylko akcentować ich nobliwe wykończenie.

 

Drzwi bezprzylgowe.

 

Idea tego rozwiązania to spajanie się skrzydła oraz ościeżnicy we wspólną płaszczyznę, rozwiązanie daje tzw. efekt chowania się drzwi w futrynę, widoczny od strony, na którą się otwierają, to doskonała propozycja dla entuzjastów gładkich powierzchni, nowoczesnego i wysublimowanego sznytu w aranżacji i remontach wnętrz.
Skrzydło nie posiada żadnych wcięć, ma przekrój prostokąta, po zamknięciu całkowicie licuje się z opaską ościeżnicy, tworząc z nią jednolitą płaszczyznę, ale widoczną tylko po stronie otwierania drzwi, drzwi bezprzylgowe wymagają bardzo dobrej jakości wykonania (równe szczeliny oraz idealna płaszczyzna skrzydła względem ościeżnicy), chyba, że ktoś nie zważa na estetykę.
Z uwagi na tak istotną jakość wykonania drzwi bezprzylgowych, przy ich zakupie szczególnie warto bazować na sprawdzonych markach, np. firmie Porta.
Ościeżnica drzwi bezprzylgowych wyposażona jest we wzmocnione kieszenie na zawiasy 3D, opaski/listwy ościeżnicy mogą byś szersze, będą wydawały się jeszcze szersze, gdyż nie są przesłonięte przylgą.
Przez niektórych designerów drzwi bezprzylgowe uznawane są za nowocześniejsze od wersji przylgowej, tworząc iście minimalistyczną, prostą formę, odpowiednią do ultra nowoczesnych czy industrialnych wnętrz mieszkania, układ jednopłaszczyznowy tych drzwi może wpłynąć in plus na optycznie większą przestrzeń podłogi.
Rozwiązania utrzymujące jednolity charakter to m.in. brak ramek przyszybowych, szprosów, posiadanie płaskiego zamka magnetycznego (w wersji z przylgą, to ona go zakrywa), ukrytych zawiasów (jako opcja), przez to krawędź drzwi jest zupełnie gładka, ale z zaznaczeniem, że zawiasy są niewidoczne oczywiście tylko przy zamkniętych drzwiach, jednak przez to skrzydło sprawia wrażenie, jakby posiadało masywniejszą krawędź.

 

Zapraszam do lektury innych artykułów:

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu.

Umiejętność łączenia we wnętrzach.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Publikacja: 05.11.2017

4.2/5 - (6 votes)