WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Światło, a optyczna modyfikacja geometrii wnętrza.

Oświetlenie w naszych mieszkaniach i domach stanowi podstawowy element aranżacji, pełni dwojaką rolę; użytkową oraz zdobniczą, wykorzystując plastyczne właściwości światła jesteśmy wstanie wpłynąć nie tylko na wygląd i klimat wnętrza, ale także iluzorycznie zmienićŚwiatło a optyczna modyfikacja geometrii wnętrza jego proporcje, podkreślić wybrane detale dekoracyjne i wyposażenia, a w połączonym pomieszczeniu wyodrębnić przestrzenie, tj. strefy, np. wypoczynkową, jadalnianą, do pracy.

Wszelkie decyzje co do rozmieszczenia oświetlenia i wyboru jego rodzaju powinny zapaść przed rozpoczęciem prac remontowych i wykończeniowych w mieszkaniu, gdyż trudno sobie wyobrazić przeciągnięcie kabla elektrycznego na wykończonej już ścianie.
Światło ma sprawić aby nasze pomieszczenia były bardziej przyjazne, chodzi tu zarówno o aspekt funkcjonalny, jak i nasze samopoczucie, właściwa ilość światła do danego wnętrza, podkreślenie walorów dekoracyjnych i udoskonalenie kształtu pomieszczenia, to udana aranżacja każdego salonu, sypialni, gabinetu czy kuchni.
Rodzaj, ilość i rozmieszczenie lamp, ich design, uzależnione są przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, jego wyposażenia, przeznaczenia czy też stylu wykończenia, do wytworzenia nastroju podczas oglądania telewizji, rozmowy z przyjaciółmi przy kawie, pracy albo spożywania posiłków, będziemy przecież potrzebowali zgoła innego rodzaju oświetlenia.
Światło jednak przede wszystkim kreuje przestrzeń, za sprawą odpowiedniego rozplanowania punktów świetlnych można powiększyć optycznie każde remontowane i urządzanie pomieszczenie poznańskiego mieszkania czy domu.
Jeśli chcemy aby pokój wydawał się wyższy, nie wieszajmy ciężkich żyrandoli, oświetlenie powinno być jak najbliżej sufitu, lampy ustawione tak aby promienie światła go oświetlały, jednak sufit musi być wtedy idealnie gładki i pomalowany najlepiej na biało, podświetlona, zimna z natury biel, sprawi że powierzchnia ta będzie wydawała się dalej niż jest w rzeczywistości, podobnie będzie ze ścianami, każda specjalnie podświetlona powierzchnia jako złudzenie oddala się od naszych oczu, odwrotnie będzie z miejscem zacienionym, w ten sposób możemy optycznie zmienić geometrię dowolnego wnętrza, zatem chcąc wizualnie poszerzyć pokój, skierujmy na jego dłuższą ścianę lub obydwie, dość mocne światło i temat załatwiony.
Sufit można efektywnie i dekoracyjnie podświetlić za pomocą paska Led, który jest ukryty we wpuście dwupoziomowego sufitu g-k, identyczny sposób podświetlania stosuje się też względem ścian.
Ale na sufit nie koniecznie musimy rzucać światło, jeśli chcemy aby „urósł” w górę, wystarczy zamontować jednopoziomowy sufit podwieszany g-k i w nim schować oprawki lamp, lico oprawek z powierzchnią sufitu, powodujące że nic z niego nie wystaje, odda wrażenie że znajduje się w miarę wysoko, w zależności od potrzeb i mocy żarówek w oprawce takich punktów świetlnych najlepiej jak będzie nawet po jednym na dwa metry kwadratowe powierzchni sufitu, z nadmiarem światła łatwo sobie poradzić dzieląc je na strefy albo zmieniając moc żarówek, gorzej zaś gdy będziemy mieli deficyt światła, a dopiero co zakończył się remont.
Za sprawą pionowych „filarów” światła rzucanych na ścianę, nie tylko poszerzymy pokój, da to także odczucie podwyższenia pomieszczenia, według sprawdzonej zasady, że pionowe pasy wydłużają dany element, zwykle będą to oprawki halogenów lub ledów rzucające od góry punktowe światło na ścianę, zamontowane są w zabudowie dekoracyjnej g-k umieszczonej na suficie wzdłuż ściany.
Do zmian geometrii wnętrza używajmy światła kierunkowego, nigdy rozproszonego, posiadając mały pokój zastosujmy lampy z przezroczystego szkła, wprowadzą wrażenie lekkości, nie będą przytłaczające, stosujmy ciepłą barwę światła, ale jeśli pragniemy pomniejszyć pomieszczenie, zamontujmy np. świetlówki z zimnym światłem, tu światło ma odmienną specyfikę od kolorystyki ścian, gdzie to zimne barwy powiększają wizualnie pomieszczenie.
Optyczne powiększenie wnętrz za pomocą światła musi współgrać z zastosowanymi kolorystyką czy teksturą, najlepiej odbija światło barwa jasna ścian, ponadto zważmy że to kolory zimne oddalają się od naszych oczu, każda struktura będzie pochłaniać światło, tylko gładka, dobrze jak lekko lśniąca faktura, najdoskonalej odbije światło i blask lamp, poza tym refleksy świetlne oraz dynamizm tak wykończonej ściany spowodują większe odczucie przestrzeni. Możemy oczywiście preferować mocne kolory i wyraziste tekstury, ale dla dobrego doświetlenia takiego pokoju, sypialni, musimy użyć proporcjonalnie więcej światła, nigdy jednak nie będą tak przestronne jak pomieszczenie wykończone jasno, bez głębokich tekstur oraz z lśniącymi detalami, wszelkie ciemne, matowe kolory i porowatości pochłaniają światło, takie wnętrze może być naturalnie eleganckie, kameralne i bardzo przytulne, ale nigdy nie nazwiemy go świetlistym i przestronnym.
Nie wiemy od czego zacząć planując oświetlenie w naszym mieszkaniu, jak połączyć kwestie użytkowe i dekoracyjne, gdzie szukać pomocy i inspiracji, pewnie w magazynach wnętrzarskich, poradniku remontowym, wspomagając się usługą projektanta wnętrz albo też korzystając z cennych uwag najlepszych praktyków, czyli fachowców z firmy remontowej, najętej do wykończenia mieszkania, w ekipie której powinien być elektryk potrafiący nie tylko wykonać instalację elektryczną, ale także zaprojektować funkcjonalną, najlepiej wielostrefową instalację oświetleniową, wszystko w ramach kompleksowej usługi.

 

Inne publikacje:

Łączenie wnętrz mieszkania lub domu.

Jasne wnętrza.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 20.09.2015

Oceń artykuł