WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Fototapeta i jej wszechstronność.

Rozwój technologiczny dotyczący dziedziny fotografii i jej obróbki sprawił że dziś fototapeta niesie ze sobą bardzo wysoki walor estetyczny i jakościowy, w aranżacji wnętrz stanowi stałą i niesłabnącą pozycję na liście propozycji projektanta wnętrz jako wyrazisty i bardzo charakterystyczny element sztuki wnętrzarskiej. Jest znana już od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, udoskonalano ją cały czas, choć jej początki to mierna jakość materiału i bardzo ograniczona tematyka, bez porównania z obecną nieograniczoną praktycznie tematyką, możliwością przetworzenia dowolnego zdjęcia na fototapetę i jej wysoką jakością. Fototapeta wykorzystywana jest przy aranżacjach w bardzo wielu stylizacjach, raczej bez ograniczeń, bo fototapeta może przedstawiać wszystko co kiedykolwiek sfotografowano.

Wyjątkowość i popularność tego materiału wykończeniowego, a właściwie zdobniczego wynika w dużej części z możliwości jaką daje fototapeta, tj. dokonania szybkiej, prostej i relatywnie dość taniej metamorfozy każdego wnętrza, lubimy ją za to i chętnie aplikujemy ją na całych ścianach lub jej fragmentach, fototapeta diametralnie odmieni klimat naszego salonu, sypialni czy kuchni, przekrój motywów jest przeogromny, od pejzażu, rozmaitej grafiki np. abstrakcyjnej, przez reprodukcje dzieł sztuki, po własne zdjęcie.
W praktyce możemy otoczyć się wszystkim co nas zainspiruje i wprawi w przyjemny nastrój, fototapeta wyrazi naszą osobowość, wprowadzi do wnętrza element magii i fantazji.

Rosnące zapotrzebowanie na fototapety wygenerowało sporą ilość ich producentów, oferują gotowe reprodukcje zdjęć, wzory i grafiki, ale częściej fototapety wykonują na zamówienie, do wyboru nie jest kilkadziesiąt zdjęć z katalogu, tylko niekiedy kilkaset tysięcy, nie drukuje się więc fototapety naprzód, tylko po zamówieniu konkretnej, nie ma istniejącego zdjęcia, widoku, grafiki, których byśmy nie mogli zamówić jako fototapetę, jeśli tylko nie ma ono zastrzeżonych praw autorskich.
Wszystko zamówimy nie wychodząc z domu, przez internet, możliwości są przeogromne, wybierzemy nie tylko fototapetę w prawie każdym rozmiarze, są dostawcy którym można zlecić cyfrową obróbkę zdjęcia, zamówić je w szykownej wersji czarno-białej czy pasującej do stylizowanego wnętrza sepii, można również zamówić fototapetę zabezpieczoną bezbarwnym laminatem z folii lub laminatem płynnym.
Nie tylko ściany są zarezerwowane dla fototapet, widzimy je na innych powierzchniach, takich jak ściana nad blatem kuchennym, panele meblowe, drzwi.

Znanymi rodzajami fototapet są:
– papierowe, choć głównie z papieru syntetycznego, są najpowszechniej stosowane ze względu na przystępną cenę.
– winylowe, z racji zastosowanego komponentu są raczej nieekologiczne, ograniczają ścianie dyfuzję pary wodnej, za to są najtrwalsze, odporne na zmywanie i wodoodporne.
– tekstylne, to nie tylko zdjęcie ale też tekstura, zalicza się je do ekskluzywnych i najbardziej efektownych, ale też najdroższych.
– z włókna szklanego, są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, mogą być stosowane na powierzchniach ścian gdzie zwykle widzimy płytki ceramiczne.

Jak się je wytwarza?
To najczęściej druk cyfrowy na ploterze, wykonywany na wspomnianym wcześniej najpopularniejszym wśród kupujących specjalnym papierze syntetycznym, często z dodatkiem lateksu, fototapeta jest też nasączana klejem wodnym poprawiającym jej wytrzymałość czy zabezpieczana ochronną folią aby można było przemyć przyklejoną fototapetę wodą.
Fototapety dla ułatwienia ich przyklejania sprzedawane są w brytach, których ilość i wielkość uzależniona jest od wymiarów całej fototapety, bryty mogą mieć np. 60 czy też 120 cm szerokości, stosować należy wyłącznie klej zalecany przez producenta, podkład może być wykonany z papieru lub włókniny syntetycznej, tj. flizeliny i wymaga różnych rodzajów kleju.

Jednak jej klejenie wymaga posiadania minimum zdolności manualnych, ponadto podłoże czyli ściana musi spełniać także określone warunki, kłopotów może przysporzyć np. rozwarstwiająca się powłoka farby, nierówności, zapylenie, zatłuszczenie, zbyt intensywny kolor ściany, etc., a pozostaje jeszcze kwestia demontażu i montażu listew przypodłogowych, oprawek gniazd, włączników, jeśli nie chcemy mieć problemów i ryzykować uszkodzenie fototapety i stratę finansową, zlećmy to zadanie firmie remontowej-wykończeniowej, która weźmie na siebie całą odpowiedzialność za efekt końcowy w tym za ewentualne uszkodzenie fototapety.

 

Przeczytaj:

Struktura i ciekawe efekty w nowatorskich tapetach.

Tapety tekstylne – miłe, ciepłe i wygłuszające.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 23.01.2015

Oceń artykuł