WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Aranżacja ściany telewizyjnej w salonie, pokoju dziennym.

Telewizor stanowi stały element wyposażenia zdecydowanej większości mieszkań, na etapie aranżacji, remontu i realizacji usługi wykończenia pod klucz lokuje się go zwykle w reprezentacyjnym wnętrzu mieszkania, tj. salonie, w taki sposób, aby meble wypoczynkowe (kanapa, fotele), cóż, często niestety „karnie” skierowane w kierunku TV, jakkolwiek harmonijnie i funkcjonalnie wypełniały dostępną przestrzeń, umożliwiając w miarę swobodną komunikację po salonie.

 

Projekt a zależności.

 

Wybór ściany nadającej się na ulokowanie telewizora wymaga wzięcia pod uwagę kształtu i wielkości salonu, jego aranżacji w materii podziału na strefy funkcyjne, co dotyczy np. wyodrębnienia miejsca na stół jadalniany w pobliżu otwartej kuchni, wyspę kuchenną, miejsca do pracy intelektualnej (biurko) czy w ogóle odrobiny wolnej podłogi dla zabawy naszych malusińskich pod rodzicielskim okiem.
Salon o wielkości nie więcej niż powiedzmy 20 metrów, w którym planujemy sporej wielkości telewizor, powinien mieć kształt zbliżony do kwadratu, co zagwarantuje optymalną i też bezpieczną względem naszych oczu odległość od telewizora do kanapy, z której będziemy się wpatrywać w olbrzymi zwykle ekran, bo któż dziś kupuje mniejszego „kolosa” niż 51 cali, przecież to „nie wypada”?
Ściana telewizyjna nie zawsze jest tą, którą dla użytkowników właściwie przewidział architekt układu mieszkania i mediów, wykonujący projekt dla firmy dewelopera, odbiorca usługi remontowej zleca wówczas najętemu do wykończenia mieszkania pod klucz wykonawcy przeniesienie gniazd elektrycznych, RTV oraz LAN np. na przeciwległą ścianę, jeśli robi się to samodzielnie, należy pamiętać o zależnościach technicznych, otóż unikać należy przedłużania instalacji RTV i LAN poprzez dodatkowe łączenie, instalacje te, czyli kable, należy pociągnąć w nowe miejsce od nowa, bez łączenia, czyli od skrzynki z mediami znajdującej się zwykle w korytarzu.
Natomiast w wypadku usługi przeniesienia instalacji światłowodowej, nie może się tym zająć nikt inny, jak wyspecjalizowana w tej materii firma.
Najczęstszą opcją jest telewizor powieszony na ścianie, co daje najwięcej swobody choćby przy wyborze wysokości / wielkości szafki pod telewizor, i też w tej opcji niezależnie od wielkości szafki, wieszamy telewizor na odpowiadającej nam, wygodnej i optymalnej wysokości.
Aby z powieszonego telewizora nie zwisały kable, w ścianę wkuwa się korytko pcv, idealnie jeśli takie o przekroju 6 x 12 cm, które pozwoli swobodnie przeciągnąć wszelkiego gabarytu wtyczki, jednak ograniczeniem dla wkucia w ścianę przez firmę remontową owego korytka będzie ściana żelbetowa, nie można się w nią wkuwać aż tak głęboko, i też przecinać prętów zbrojeniowych, wówczas to alternatywą może być wykonanie przedścianki g-k lub zabudowy meblowej, za którą ukryje się okablowanie, jako kompozycji dekoracyjnej ściany telewizyjnej, z elementami laminowanej płyty, elementami wykończonymi płytką ceramiczną, kamieniem, szkłem, farbą dekoracyjną, etc.

 

Design.

 

Zaprojektowanie ściany telewizyjnej to w sumie nie trudna sprawa, niemniej jednak można ten projekt po prostu popsuć, a to jeśli skomponuje się w jednym miejscu zbyt wiele detali o odmiennej teksturze, kolorze, deseniu, wiele materiałów o odmiennej charakterystyce.
Upstrzenie mnogością materiałów nie sprzyja kreowaniu harmonii we wnętrzu, a także, i przede wszystkim przestronności w wykańczanym pod klucz salonie, natomiast pomoże w tym aspekcie nie nachalna zmiana geometrii ściany telewizyjnej, materiał gładki, jednokolorowy i stonowany, o ledwo co zarysowującym się deseniu, raczej o monolitycznej wymowie, taki sam w całej swej rozciągłości, w budowaniu przestrzeni na pewno nie pomogą; chropowatość tynku dekoracyjnego, wyrazisty i drobny wzór tapety czy cegiełka dekoracyjna, ale również zbyt dużo zakamarków, krawędzi i płaszczyzn, wszelka ornamentyka.
Udany wizaż ściany telewizyjnej cechować się będzie ustatkowaną kompozycją, subtelnym połączeniem koherentnych ze sobą materiałów i kolorów, harmonią z pozostałym wystrojem remontowanego wnętrza, kompozycja nie powinna stwarzać wrażenia „ołtarzyka” zbudowanego specjalnie dla telewizora, elementy zabudowy dekoracyjnej niech łagodnie zmieniają geometrię ściany, na której wisi telewizor, który z kolei dobrze gdyby się w tło zabudowy dekoracyjnej wtapiał.
Jedną z metod sprzyjających udanej kompozycji jest trzymanie się złotej zasady we wnętrzarstwie; „mniej, znaczy więcej”, czyli jeden góra dwa co bardziej sugestywne detale / materiały wykończeniowe, z symbolicznymi wręcz dodatkami.
Minimalizm zatem to dobre lekarstwo, szczególnie jeśli pokój dzienny nie grzeszy wielkością, co jest przypadłością większości nowych mieszkań pod usługi wykończenia pod klucz.
Dekoracja ściany telewizyjnej może być banalnie prosta, acz z tym „pazurem” aranżacyjnym, wlewając do remontowanego wnętrza nieco blichtru i oryginalności, mogą to być np. płyty betonu architektonicznego, laminat w połysku / macie, wielkoformatowa płytka gresowa, spiek kwarcowy, skomponowane z zabudową g-k, wykończoną na gładko, w jednolitym kolorze, z designerską szafką, półką telewizyjną, całość może zamknąć i dodatkowo „ubrać” efektowne oświetlenie, np. ukrytej w zabudowie taśmy LED, tworzące subtelną, kameralną poświatę czy snopy światła wypadające z oprawek lamp wpuszczonych w lico zabudowy (g-k lub meblowej).

 

Alternatywa dla telewizora?

 

Naturalnie najlepszymi będą; dobra książka, spacer, rozmowa, wysiłek fizyczny czy intelektualny, niemniej jeśli lubimy oglądać dobry film w kameralnej i domowej atmosferze, lecz jakoś drażni nas to „pudełko” telewizora, cały czas wyeksponowane, zachęcające do włączenia, często tak z nudów, przy tym nie chcemy podporządkowywać aranżacji salonu, przynajmniej jednej ze ścian podłóg tego niezdrowego medium, dobrym pomysłem może być zaawansowany technicznie projektor, z którego podobnie jak w prawdziwym kinie, rzucany jest obraz na ścianę, którą tylko trzeba pomalować odpowiednim rodzajem farby, oglądanie filmu za pomocą projektora może dawać doznania niemalże kinowe, z kinową jakością obrazu, urządzenie można tak skonfigurować, że „ekran” kinowy może wypełniać ścianę, niemal od podłogi do sufitu.
Projektor może być przenośny, do ustawienia np. na ławie lub jako wersja bardziej profesjonalna, taki zainstalowany na stałe na suficie, wtedy firma remontowa zajmująca się wykończeniem mieszkania pod klucz musi podciągnąć zasilanie elektryczne w to miejsce, projektor oczywiście obsługuje się pilotem.
Niewątpliwą zaletą tegoż sprzętu jest nie męczenie oczu, jak się to dzieje podczas wpatrywania się w ekran telewizora, ale też na o wiele niższym poziomie aura elektromagnetyczna, którą wytwarza każde urządzenie elektryczne, szczególnie zaś duży telewizor, ktoś powie, że przecież żaden producent w specyfikacji technicznej nie przytacza tego typu danych (o promieniowaniu elektromagnetycznym) dotyczących produktu, czyż to więc mrzonki?
Otóż postawmy dwie identyczne, najlepiej młode rośliny doniczkowe, jedną z dala od telewizora, drugą bezpośrednio przy nim, już po 4-6 miesiącach zauważymy różnice w przyrostach, a to człowiek jest niewrażliwy, na co wrażliwa jest roślina?
Jedyne in minus projektora to okoliczność, że obraz w dobrej jakości można oglądać w pomieszczeniu w półmroku lub idealnie, jeśli zupełnie zaciemnionym, bez światła, w ciągu dnia w pełni ciemne wnętrze zapewnią żaluzje zewnętrzne, projektor, czyż to nie prawdziwa magia kina w naszym domu?

 

Przeczytaj również:

Salon loftowy, wersja z awangardowymi; kolorystyką oraz sufitem.

Płytki ceramiczne jako wykończenie podłogi salonu.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

Poznań, 18.09.2022

4.5/5 - (2 votes)