WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Elewacja, jako wizytówka domu – czy wiemy jaki ma mieć kolor?

Elewacja jest nie tylko elementem architektury budynku, jest także zabezpieczeniem przed deszczem, mrozem, promieniowaniem uv oraz wiatrem. Ma bezpośredni wpływ na parametry akustyczne i termiczne budynku, a wybór odpowiedniego materiału (kolor, faktura, rodzaj będzie rzutowało na odporność na zabrudzenia, upływ czasu jak i odkolorowienie farby. Mając powyższe na względzie wybieramy optymalne rozwiązanie dla naszej elewacji, jednakże często to co przykuwa naszą uwagę i bardzo absorbuje, to wybór odpowiedniego koloru. Jakich więc trzymać się zasad przy wyborze koloru?

 

– malując poszczególne elementy fasady skupmy się na najwyżej dwóch, trzech kolorach wywodzących się z jednego podstawowego. Jest to sprawdzony i stosowany przez projektantów sposób wynikający z praktyki: unikamy pstrokacizny niewskazanej dla fasady oraz zmniejszamy ryzyko pomyłki.
– wykorzystując barwy jasne-pastelowe, uważane za bardziej bezpieczne nie ryzykujemy, że następne malowanie będzie zbyt kosztowne, z powodu trudności z kryciem bardziej nasyconego, intensywniejszego koloru, który także może się dosyć prędko opatrzyć.

 

– kolory otoczenia domu: innych domów czy ogrodzeń, intensywność okolicznej zieleni powinna być również jakimś wyznacznikiem tego, jakie zastosujemy kolory na własnej elewacji, której kolor nie powinien w widoczny sposób wyróżniać się na tle najbliższego otoczenia. Najlepiej dobrany kolor to taki, który sprawia, że wszystko się ze sobą harmonizuje pod względem kolorystycznym.
– kolory podbitki okapu, rynien i pasów podrynnowych dopasujmy do koloru dachu bądź zastosujmy lekki kontrast malując te elementy farbą w kolorze o ton ciemniejszą. Drewniane wykończenia (podbitka itp.) najlepiej malować impregnatem do drewna w kolorach: palisander, brąz czy mahoń, co jest najczęstszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem. W kwestii kolorystyki wykończeń elewacji można skorzystać z usługi architekta, poradzić się w firmie, w której zakupuje się materiał do wykończenia elewacji albo oprzeć się na doradztwie najlepszych praktyków, czyli ekipie remontującej i wykańczającej elewacje.

 

Odwiedź inne publikacje:

Tynki cienkowarstwowe, uniwersalne dla Twojej elewacji.

Najpopularniejsze rodzaje zapraw tynków cienkowarstwowych.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.09.2011

Oceń artykuł