WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak uatrakcyjnić sypialnię?

Nasza sypialnia wydaje się nudna, bez polotu, faktycznie nie poświęciliśmy jej zbyt wiele uwagi podczas aranżacji, prac remontowych i zamówionej usługi wykończenia wnętrz u firmy wykonawczej, uważając że to pomieszczenie mieszkania służące tylko do spania, wieczoremJak uatrakcyjnić sypialnię wchodzimy, zasypiamy i rano wstajemy, zatem po co się wysilać w temacie wystroju, standard wystarczy, coś jednak poszło nie tak.

Od jakiegoś czasu zaczyna nam brakować jakiegoś przyciągającego uwagę detalu dekoracyjnego, budząc się otwieramy oczy, chcemy aby coś nas pobudziło do działania, zaintrygowało i zainspirowało, lecz nie ma na czym zawiesić oczu.
Podejmujemy decyzję, poddajemy naszą sypialnię metamorfozie:

 

1. Ściany: na pierwszy ogień idzie kolorystyka ścian, najlepsze będą jasne pastele, mogą być zarówno zimnymi jak i ciepłymi kolorami, ważne aby to były czyste barwy, możemy też wykorzystać efekt cieniowania na jednej ścianie, malując zaś jednorodnymi barwami zastosujmy góra dwie, jedna będzie jako akcent kolorystyczny, druga dominująca i pod tą kolorystykę dostosuje się wszelkie dodatki, unikajmy zaś pstrokacizny, która będzie tylko nas rozpraszać, mocne kontrasty nie są dobre dla sypialni, z rana mamy zostać pobudzeni tylko elegancją i szykiem, nie zaś mocno nasyconymi kolorami. Wybierzmy raczej farby w wykończeniu matowym, gdyż półmat może powodować refleksy świetlne, a sypialnia ma być spokojnym, kameralnym pomieszczeniem. Malowanie jest najprostsze i najtańsze, lecz jest tylko jednym ze składników udanego remontu, idźmy więc dalej.
2. Przestrzeń: jeśli w naszej sypialni jest za dużo przedmiotów, zdecydowanie nie wpływa to dobrze na poczucie przestronności, nie zagracajmy tego wnętrza niepotrzebnymi meblami, gadżetami, zastosowanie idei minimalizmu będzie najpraktyczniejszym posunięciem, nie chodzi o żaden ascetyzm, lecz ergonomię i odczucie przestrzeni, a to obok designu podstawowe elementy komfortowego pomieszczenia.
3. Podłoga: to w zasadzie od niej rozpoczyna się aranżację mieszkania, gdyż to ona w sporej mierze definiuje charakter pomieszczenia, a wpływa też na pozostałe decyzje w sferze designu, zbyt ciemna, np. kolor wenge, choć dostojna, może być za bardzo przygnębiająca, bardzo jasny kolor da wrażenie unoszenia się w przestrzeni oraz lekkości. W pomieszczeniu w którym spędzamy całą noc najzdrowsza będzie naturalna podłoga; deska warstwowa, lita, parkiet, korek bądź kamień, co do wykładziny dywanowej to oczywiście miło jest stąpać po miękkim podłożu szczególnie gołymi stopami, zważmy jednak że tylko gładką podłogę dokładnie odkurzymy, w każdej wykładzinie dywanowej czy dywanie pozostają uczulające i alergizujące odchody roztoczy, a chyba chcemy spać zdrowo?
4. Dekoracje: tutaj należy zachować powściągliwość i trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”, dwie płaszczyzny sypiali nadające się najlepiej do wykonania dekoracji to sufit i ściana za wezgłowiem łóżka, sufit może być dwupoziomowy z wpustem dla zainstalowania paska LED podświetlającego ściany albo sufit, nie jedno i drugie jednocześnie, taki sufit nada tej płaszczyźnie głębi a wydobywające się subtelne, miękkie i rozproszone światło wykreuje przyjemny i wciągający nastrój, wykonanie lekkiej zabudowy z płyt g-k za wezgłowiem zmienia geometrię tej płaszczyzny, wkomponowanie taśmy LED, białej albo w wersji RGB, gdzie możemy dowolnie zmieniać barwy, kapitalnie ożywi i nada szyku temu wnętrzu, ale za wezgłowiem łóżka istnieje mnóstwo możliwości wykonania dekoracji.
5. Design: estetyka tej części mieszkania nie powinna być mniej istotna niż salonu, stosując głęboką teksturę np. kamienia dekoracyjnego, cegły, tynku strukturalnego na wybranym fragmencie ściany nie powielajmy już tego na innych powierzchniach, które powinny być wykończone na gładko, tylko kontrast pomiędzy różniącymi się teksturami podkreśli i jedną i drugą, gładka powierzchnia w sąsiedztwie struktury lepiej niech ma jednorodny kolor, tzw. zacierki malarskie i wiele innych metod dekoracyjnego/wielobarwnego malowania powinny być wykorzystane jako dominujące dekoracje, nie w kompozycji z teksturalnymi, wybierzmy albo jedno albo drugie, jeśli tapeta czy fototapeta, to też na jednej ścianie bądź jej fragmencie.
6. Oświetlenie: to ono ze swoją plastycznością może zdynamizować i uatrakcyjnić każde pomieszczenie mieszkania, podkreślić walory i ukryć ewentualne wady i też odmienić geometrię pomieszczenia, w sypialni mogą być spokojnie z trzy strefy samego oświetlenia użytkowego; sufitowego, najlepiej z włącznikiem dwubiegunowym, przy szafce/garderobie/toaletce, wokół łóżka (lampki nocne/kinkiety), zaś światło dekoracyjne to np. oprawki wpuszczone w zabudowę g-k czy taśma LED, światło w sypialni powinno być ciepłe i rozproszone.
7. Materiały służące do wykończenia i wystroju: jeśli powierzamy prace zamawiając usługę w firmie remontowej, zanim podejmiemy ostateczne decyzje w aspekcie wyboru takich a nie innych materiałów, najlepiej przedtem skonsultujmy sprawy parametrów technicznych z wybranym wykonawcą.
8. Zdrowa poznańska sypialnia: wpisuje się w to będąca dziś na topie wręcz ideologia eko, oznacza to stosowanie jak najmniej przetworzonych produktów: drewna, bawełny, lnu, wełny, gliny, szkła czy metalu jak żelazo, mosiądz, oto dozwolone zdrowe materiały, jak najmniej plastików, żadnego telewizora czy komputera wydzielających niezdrowe promieniowanie i jony dodatnie, to ma być wnętrze-azyl, w którym nasz zapracowany organizm ma się zrelaksować, wyciszyć i wypocząć, odłączyć od zgiełku codzienności, industrializacji, zdrowe zajęcie przed snem to czytanie książki lub rozmowa z małżonkiem, ale tylko na lekkie tematy.
9. Inspiracje: gdy nie ma pomysłu jak zaplanować aranżację i też przebieg prac remontowych, jakie wybrać materiały, design, od czego usługi projektanta, magazyny wnętrzarskie albo przykładowe zdjęcia/wizualizacje aranżacji sypialni na stronie abartremonty.pl w dziale galerii aranżacje-inspiracje czy też pełne doradztwo w sferze użytkowej i wizualnej firmy remontowej Wojciech Gośliński z Poznania, zajmującej się kompleksowym wykończeniem mieszkań.

 

Przeczytaj podobne, inspirujące artykuły:

Jaki wybrać styl do sypialni?

Wykorzystanie przestrzeni w sypialni.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 07.02.2016

Oceń artykuł