WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czym wykończyć podłogę w salonie?

Nasze reprezentacyjne wnętrze mieszkania lub domu oczekuje od nas podjęcia decyzji w kwestii wyboru stylu oraz materiałów służących do wykończenia, podłoga, jako element aranżacji definiujący jego kierunek powinna być zarazem trwała i śliczna.Czym wykończyć podłogę w salonie?

Każdy rodzaj podłogi reprezentować będzie odmienną charakterystykę techniczną oraz estetyczną, biorąc pod uwagę nasze zróżnicowanie pojmowania co jest ładne oraz względy praktyczne czy kwestię kosztów materiału i powiązanej z nim usługi firmy remontowej, nie można orzec, która z podłóg będzie najlepsza, to wszystko sprawa indywidualnych oczekiwań czy stylu aranżacji.
Materiał na podłogę, na który się zdecydujemy powinien stroić salon, służyć też domownikom długi okres czasu, cechy poszczególnych rodzajów podłóg wpłyną na walory estetyczne i klimat wnętrza, aranżację nowoczesną, klasyczną, pastelową, stonowaną, chłodną czy ciepłą.

 

Co więc mamy do wyboru?

 

Jest tego trochę: podłogę z litej deski, parkiet, mozaikę, parkiet przemysłowy, panele drewniane (deska warstwowa), panele laminowane, korkowe, winylowe, płytki ceramiczne (gres, terakota), podłogi kamienne (granit, marmur, łupek, trawertyn), wykładziny miękkie (pętelkowe, strzyżone) czy posadzki żywiczne (w tym 3D).

 

Deska lita.

 

Nadaje się do aranżacji nowoczesnej jak i klasycznej, jest okazała i elegancka, wpisuje się w tak popularny dziś nurt eko, gdyż jest w stu procentach naturalnym produktem, a dodatkowo jeśli zabezpieczona będzie woskiem lub olejem, ale może też być polakierowana lakierem tzw. niewidzialnym, deska wygląda wtedy niemalże jak surowa. Technika montażu litej deski opiera się na łączeniu jej na wpust i pióro i tradycyjnym układaniu na wypoziomowanych legarach albo drewnianych belkach (np. w starym budownictwie), w nowych mieszkaniach czy domach, w których jest już gotowa posadzka można stosować wyłącznie wersję krótszych desek przyklejanych do podłoża na klej kontaktowy. Deska może być zrobiona z drewna krajowego albo egzotycznego, w stanie surowym umożliwia wykończenie jej dowolnym kolorem, także w technice tzw. szczotkowania albo postarzania, inne rodzaje podłóg drewnianych nie dają pod tym względem tak wielu możliwości.

 

Parkiet albo mozaika.

 

Niewielkie klepki parkietowe, tj. deszczułki, mogą być układane w rozmaite wzory; cegiełkę, jodełkę klasyczną lub klasyczną skośną czy podwójną, potrójną, kwadraty albo drabinkę, tradycyjnie wykorzystuje się tutaj dąb, ale bardziej ekspresywnie, z głębszą barwą i wyraźniejszym usłojeniem prezentować się będzie czereśnia, orzech lub gatunki egzotyczne, zaś mniej wydatny i zdobniczy wzór to jesion lub buk.
Elementem dekoracyjnym parkietu jest wzór jego ułożenia, który powinien być dobrany do stylu wykończenia, parkiet po złączeniu na wpust i pióro klei się do podłoża, które podobnie jak w przypadku deski litej musi być bardzo równe i stabilne.
Mozaika to uboższa siostra parkietu, choć też może być śliczna, jest średnio o połowę cieńsza od parkietu, to przyklejone na siatce mocującej lamelki/listewki też litego drewna, które klei się do podłoża tworząc deseń na podłodze.

 

Najtrwalszy parkiet przemysłowy.

 

To wąskie deseczki czyli lamelki litego drewna układane podczas klejenia na sztorc, ściśle przylegają do siebie tworząc zwartą strukturę, niezwykła trwałość podłogi wynika głównie z metody pionowego ułożenia deseczek, a wyjątkowy efekt estetyczny z wykorzystywanych gatunków drewna, do których może należeć dąb palony, teak, merbau, ipe, tego rodzaju gatunki oferują bardzo bogatą barwę i desenie, tworząc wyjątkowo spektakularny efekt wizualny w nowoczesnych wnętrzach mieszkania lub domu.

 

Parkiet, mozaikę, parkiet przemysłowy po ułożeniu cyklinuje się, wypełnia szczeliny szpachlówką drewnianą lub lakierem wymieszanym z pyłem drzewnym i zabezpiecza wybraną metodą, deski lite mogą występować w wersji gotowej, nie wymagającej po ułożeniu cyklinowania.
Wszystkie lite podłogi drewniane nadają się do wielokrotnej renowacji poprzez zamówienie usługi cyklinowania, następnie lakierowania, olejowania lub woskowania, charakteryzują się właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi, korzystnie wpływają na mikroklimat w pomieszczeniu, dla posadzki z ogrzewaniem podłogowym wytwarzane są specjalne rodzaje podłóg.
Układanie podłóg drewnianych bezwzględnie wymaga doświadczenia u ekipy z firmy remontowej, tu fachowość usługi oraz każdy drobiazg wpływa na trwałość i efekt estetyczny, chodzi o wilgotność drewna, podłoża, stabilność i równość podłoża, rodzaj wylewki samopoziomującej, gruntu czy kleju.

 

Panele drewniane.

 

Należy do nich deska warstwowa wykończona fabrycznie, która jest gotowa do układania, element nośny stanowi drewno iglaste, warstwa dekoracyjna sprasowana i sklejona poprzecznie z warstwą nośną to drewno liściaste, deski podczas montażu łączy się w systemie zamków, układać je można jako podłogę pływającą, na podkładzie wyrównującym i wygłuszającym lub też na klej, wtedy tzw. efekt stukania znika całkowicie.
Największą zaletą technologii podłogi pływającej jest łatwy i szybki montaż, podłoga zaraz po ułożeniu może być użytkowana, wymiana podłogi na inną nie wymaga remontowania tj. przygotowywania/naprawiania posadzki, jak jest w przypadku wymiany podłóg klejonych do podłoża, deskę można poddać jednej renowacji poprzez cyklinowanie, lakierowanie czy olejowanie.
Warstwa dekoracyjna może być wykonana z dowolnego gatunku drewna, te najtrwalsze należeć będą do gatunków egzotycznych, różnorodność deseni i kolorów gwarantuje dopasowanie podłogi do dowolnej aranżacji.

 

Panele laminowane – znane i lubiane.

 

Są dziś najpopularniejsze, to wynik stosunku ceny do walorów estetycznych i praktycznych jakie oferują, potrafią imitować niemalże idealnie dowolny gatunek drewna, z ich rysunkiem i strukturą, odwzorowywać naturalną podłogę pomaga zastosowanie V=fugi na łączeniach pomiędzy panelami, która zabezpieczona woskiem sprawia, że zapomnieć możemy o unoszeniu się krawędzi laminatu pod działaniem nadmiaru wody. Dostępne są też produkty antystatyczne, minimalizujące wyładowania elektrostatyczne, nie przyciągające także kurzu. Panele są dziecinnie proste w układaniu (system click), odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od wielu podłóg drewnianych, na które nie sposób wejść w butach szpilkach, relatywnie niska cena paneli laminowanych umożliwia częstą, całkowitą odmianę aranżacji i wymianę podłogi podczas remontu pomieszczenia. Efekt stukania, gdyż to podłoga pływająca, zminimalizujemy kupując grubszy panel np. 10mm, układając go na bardzo równe podłoże, stosując odpowiedni podkład np. xps 3-5mm, czy ekopłytę 7mm.

 

Panele korkowe.

 

Panele korkowe różnią się od laminowanych wyłącznie wykończeniem wierzchniej powierzchni, na której znajduje się warstwa naturalnego korka.

 

Innowacyjne panele winylowe.

 

Sposób układania jest identyczny jak paneli laminowanych, jednak materiał, z którego zostały wyprodukowane jest zgoła inny, to w stu procentach tworzywo sztuczne, panel jest całkowicie niewrażliwy na działanie wody, co pozytywnie wyróżnia tę podłogę na tle wszystkich podłóg drewnianych i laminatu. Oferując bogatsze wzornictwo od paneli laminowanych, także walory estetyczne i trwałość, pozostawia laminat zdecydowanie w tyle, mniejsza popularność to wynik tylko wyższej ceny niż paneli laminowanych.

 

Płytki ceramiczne.

 

Do dyspozycji mamy płytki o ogromnej różnorodności wzorów, kolorów czy faktury, mogą mieć matowe lub błyszczące wykończenie, najpopularniejsze są płytki wielkoformatowe 60×60, 60x120cm oraz inne formaty, także płytki drewnopodobne w formacie desek podłogowych, to bardzo trwałe podłogi, szczególnie gres szkliwiony, nadają wnętrzom wysublimowanego charakteru, dają się komponować ze wstawkami z drewna.

 

Kamień, czyli wieczna podłoga.

 

To bardzo ekskluzywny i luksusowy produkt z uwagi na cenę materiału i usługi wykonania przez firmę kamieniarską, jest prawie niezniszczalny, lecz nie doskonały, gdyż np. marmur, łupek czy trawertyn wymagają nieustannej pielęgnacji poprzez impregnowanie, te kamienie są wrażliwe na działanie wielu środków chemicznych, tłuszcze czy soki z owoców, choć inaczej ma się sprawa z granitem.
Kamień będzie wizualnie i w dotyku zawsze zimny, jednak kreujący w salonie, sercu naszego mieszkania, szlachetność, blichtr i dostojność.

 

Wykładziny miękkie.

 

Są miłe i ciepłe dla gołych stóp, zarówno strzyżone i pętelkowe, mogą być wykonane z naturalnej wełny albo poliamidu lub poliestru, są też wersje dla alergików.
Ogólnie wykładzina dywanowa ze względu na bardzo uciążliwe utrzymanie jej w nienagannej czystości nie jest zalecana dla alergików i w pokojach dziecięcych, trudno się z niej pozbyć alergizujących odchodów roztoczy, dla których wykładzina dywanowa to prawdziwe królestwo.

 

Posadzki żywiczne (w tym 3D).

 

Produkt wybitnie niszowy podczas remontów i aranżacji poznańskich mieszkań, ale wyjątkowy, wykonanie posadzki polega na wylaniu na podłodze płynnej masy, której komponentem jest żywica poliuretanowa lub epoksydowa, aplikacja i technologia umożliwia tworzenie różnokolorowych, unikatowych wzorów, wersja posadzki 3D oznacza zatopienie w transparentną żywicę dowolnego obrazu czy elementów dekoracyjnych (muszelki, kamienie, światłowody, etc.), to usługa specjalistycznej firmy.
Posadzka jest trwała pod względem uszkodzeń mechanicznych, całkowicie odporna na działanie wody, nadaje się do aranżacji wnętrz wybitnie nowoczesnych, w tym loftowej lub industrialnej.

 

Przeczytaj również:

Wykończenie i dekoracja ściany z telewizorem.

Wizualizacja salonu, a realizacja projektu, skąd rozbieżności?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 09.07.2016

2/5 - (1 vote)