WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać?

Remont i wykończenie podłogi oznacza wzięcie pod uwagę różnych opcji jakie oferuje nam rynek i firmy z wyposażeniem wnętrz, wybór podłogi stanowiącej element aranżacji, która jednocześnie decyduje o charakterze każdego wnętrza, stylu jego wykończenia, naturalnie nie można pozostawić przypadkowi, a wisienką na torcie, kropką nad i, nie zaś tylko dodatkiem, uzupełnieniem, będą listwy przypodłogowe, mają być nie tylko ładne, elegancko łączyć podłogę ze ścianą, pasować rodzajem materiału do rodzaju podłogi, powinny się również charakteryzować trwałością, a też dobrze jak uniwersalnością, mają za zadanie zabezpieczyć ścianę przed uszkodzeniem, zakryć szczelinę dylatacyjną każdego rodzaju podłogi oraz oczywiście znakomicie wyglądać.

Decyzja o wyborze naturalnej, drewnianej podłogi oznacza, że materiał z jakiego jest wykonana listwa przypodłogowa, naturą rzeczy to lite drewno, może to być też listwa z mdf-u fornirowana naturalnym drewnem czy zależnie od aranżacji, ewentualnie listwa polistyrenowa, którą zamalowuje się jednolitym kolorem, z logicznych względów estetycznych w sytuacji montażu podłogi drewnianej odpada listwa z PCV, która pasuje wyłącznie do podłóg laminowanych lub LVT (paneli winylowych), chodzi głównie o imitowanie przez listwę przypodłogową rysunku drewnianej podłogi, do paneli laminowanych i LVT jak najbardziej pasuje, gdyż one również głównie imitują naturalną podłogę, głównie, bo imitują także inne rodzaje podłóg, do nich stosuje się wtedy listwy jednolite kolorystycznie.
Podczas większości aranżacji, usługi remontowej i wykończenia wnętrz poznańskich mieszkań, podłogą która dziś króluje jest panel laminowany, powodem jest bardzo dobry stosunek ceny do jakości, jakości zarówno w sferze trwałości produktu jak i jego cech estetycznych.
Podłoga z paneli laminowanymi lub LVT oczekuje zastosowania listew PCV, z mdf-u lub też z polistyrenu, tutaj z kolei naturalna listwa drewniana dziwnie by wyglądała, jaką więc najlepiej wybrać, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników?

 

Listwa PCV – można śmiało przyjąć, że pod względem wygody i efektywności zastosowania, ale też ceny, bije na głowę wszystkie inne rodzaje listew, największy atut to jej elastyczność i wykończenie krawędzi paskiem gumy, powoduje to, że montaż listwy w mieszkaniach, w których ściany nie mają przy podłodze idealnie prostej linii zawsze zakończy się pełnym sukcesem, listwa doskonale przylgnie do nierówności zarówno przy ścianie jak i przy podłodze, aczkolwiek nierówności muszą być dość łagodne, aby wszystko wyszło bez zarzutu.
Montaż jest prosty, intuicyjny i szybki, odznacza się efektywnością, używa się do niego kołków szybkiego montażu, przez co listwa jest trwale zamocowana do ściany, nie na żaden klej.
W listwach PCV można ukryć do kilku przewodów np. RTV, skrętki komputerowej, kabli od głośników, gdyż są puste w środku, posiadają system gotowych narożników wewnętrznych i zewnętrznych, łączników i zakończeń, są całkowicie odporne na wilgoć, pod względem estetycznym są w stu procentach koherentne z panelami laminowanymi czy LVT albo płytkami ceramicznymi, producenci oferują ogromną ilość opcji kolorystycznych i wzorniczych.

 

Listwa z mdf-u – jest droższa od listwy z PCV, nie wszystkie firmy wytwarzające listwy przypodłogowe z mdf-u wprowadziły gotowe narożniki (klocek z tego samego materiału o kwadratowym przekroju, wersja bardzie ekskluzywna to system metalowego/dekoracyjnego elementu łączącego narożnik), co powoduje, że szczególnie narożniki zewnętrze narażone są na odklejanie się warstwy okleiny pod wpływem oddziaływania wody podczas mycia podłogi, od nadmiaru wilgoci listwa ogólnie może puchnąć i się odkształcać. Ale największą wadą tego rodzaju listwy jest jej sztywność, bez obaw o zadowalający efekt końcowy można ją układać wyłącznie przy ścianach i podłogach, które są idealnie proste, np. w przypadku nowych mieszkań deweloperskich, w innym wypadku konieczna może się okazać dodatkowa obróbka, tj. likwidowanie powstałych szczelin przy połączeniu ze ścianą silikonem akrylowym, co jest dość niefortunnym rozwiązaniem, akryl należy potem pomalować na kolor ściany, jest miejscem, z którego trudniej, niż z gładkiej powierzchni listwy usuwa się kurz.
Listwy nie oferują takiego zróżnicowania kolorystycznego i też desenia jak listwy PCV, zasadniczo montuje się je na klej montażowy, wymaga to dobrze zespolonego podłoża, gdyż ryzyko odklejania się listwy jest wysokie jeśli się o to nie zadba.

 

Listwa polistyrenowa – jest trochę bardziej elastyczna niż listwa z mdf-u, lecz nie aż tak giętka jak listwa PCV, podobnie jak ona, jest całkowicie odporna na wilgoć, wiele systemów posiadają gotowe elementy narożników zewnętrznych i wewnętrznych, to sklejone pod kątem prostym dwa krótkie odcinki listwy po ok. 30cm długości, podczas montażu na klej dają niezwykle dobry efekt estetyczny, wyraźnie lepszy niż w przypadku listwy PCV czy z mdf-u, wszelkie szczeliny obrabia się specjalną szpachlówką, potem listwę należy pomalować, najlepiej dobrze zmywalną emalią akrylową w dowolnym kolorze, gdyż kupuje się ją białą, dostępne są też listwy giętkie do układania na łukach, w listwie można ukryć kilka kabli; rtv i np. rj45, przeznaczona jest dla osób zważających na jakość najdrobniejszego detalu, w pełni ich w tej kwestii satysfakcjonując.
Nie jest tak popularna jak listwa PCV, raz, że dużo więcej kosztuje (średnio 5 razy więcej), ponadto usługa montażu i późniejsza obróbka może być kilkukrotnie droższa, gdyż wymaga precyzji i jest dość czasochłonna.
Ma jednak sporą przewagę w jednej materii, w odróżnieniu od innych listew dostępne są przeróżne profile poprzeczne, ma od sześciu do kilkunastu centymetrów wysokości, dając w zasadzie spośród wszystkich rodzajów listew największe możliwości aranżacyjne podczas zamówionej usługi projektanta i remontu wnętrz, przy tym w rozmaitych stylach wykończenia, nadaje się do każdego rodzaju podłogi; z laminatu, drewnianej, ceramicznej czy kamiennej.

 

Zapraszam do innych publikacji:

Linoleum w mieszkaniu – zalety takiego wykończenia podłogi.

Cyklinowanie podłogi w zamieszkałym domu.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

09.07.2017

Oceń artykuł