WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Uniwersalna i ponadczasowa szarość płytek ceramicznych.

Szarość nie bez powodu jest tak popularna w wykończeniach wnętrz, niesie za sobą ogromne możliwości aranżacyjne, dając designerom wielką swobodę kreowania eleganckich i nowoczesnych mieszkań czy przestrzeni komercyjnych, szare płytki ceramiczne to niesamowite spectrumUniwersalna i ponadczasowa szarość płytek ceramicznych. odcieni i deseni, zależnie od nasycenia koloru czy też wyrazistości wzoru mogą stanowić dominujący detal zdobniczy albo też subtelne tło dla rozmaitych koncepcji stylistycznych.

 

To szara eminencja wśród barw, szarość jest elegancka, dostojna, estetyczna i szykowna, kojarzona ze skromnością i harmonią, jest królem tła, może być bazą albo dodatkiem, jest nowoczesna jak i klasyczna, szarość tłumiąc emocje, dając odpoczynek naszym oczom, tworząc aurę równowagi i spokoju wpływa na to, że jesteśmy nią tak zafascynowani.
Uniwersalność szarości przejawia się w tym, że można nią „ubrać” wnętrza w czasie usługi ich wykończenia praktycznie na dowolny styl, ponadczasowy i neutralny, zaś jej barwa powoduje, że pasuje do niej prawie każdy kolor w palecie barw, zarówno jako sąsiadujący z szarością detal wystroju, dodatek czy też element wyposażenia.
Płytki ceramiczne w kolorach szarości uwielbiają ludzie młodzi duchem, są doskonałe do tworzenia aranżacji minimalistycznych, ale nie tylko, także klasycznych, niezależnie od obranego stylu gwarantują pomieszczeniom postrzeganie ich jako stateczne, przestronne i modne, właścicielowi remontowanego mieszkania poczucie równowagi i nowoczesności, szarość kojarzona jest jako kolor ludzi sukcesu, nigdy się nie opatrzy, jej neutralny charakter ułatwia aranżację oraz powoduje większą swobodę w planowaniu wystroju i dodatków, umożliwia też łatwiejszą wariację pomieszczenia, jego większą lub mniejszą metamorfozę podczas usługi niewielkiego remontu, podczas którego nie zawsze będzie potrzeba skuwać szare płytki z podłogi czy ścian.
Z uwagi na mnogość odcieni szarości wyróżniamy chłodne jak i ciepłe, mogą być nasycone, ale też subtelne i stonowane, zależnie od naniesionego wzoru na płytce będą definiować charakter wnętrza i styl jego wykończenia, płytki w odcieniach szarości mogą być też elementem uzupełniającym z koherentnymi z nimi detalami wystroju i wyposażenia, szare płytki odpowiednie będą także do eko aranżacji, gdyż szary jest poniekąd kolorem natury.
W pokoju z oknami na południe, które w lecie zalane będzie promieniami słonecznymi spokojnie można stosować płytki w chłodnych odcieniach, odwrotnie w pomieszczeniu z ubogą ilością światła, tutaj bardziej sprawdzą się odcienie cieplejsze, natomiast w kwestii łazienki bez okna, ocieplić zimny odcień szarości można poprzez zastosowanie ciepłej barwy oświetlenia, tudzież wprowadzenie detali z drewna, dodatków w barwach écru, kremowym czy beżowym.
Do stylizacji minimalistycznej, loftowej, wielkomiejskiej czy industrialnej odpowiedniejsze będą chłodniejsze odcienie, szczególnie podobne rysunkiem i barwą do betonu, ale także płytki o w miarę jednolitym kolorze, przy tym maksymalnie wielkoformatowe, natomiast wnętrza mieszkań bardziej kameralne, w których chcemy zaakcentować aspekt dekoracyjny, lepiej jeśli wykończymy płytkami z widocznym deseniem, czyli nie jednolitymi.
Surowy oddźwięk większości szarych płytek z powodzeniem przełamiemy odpowiednimi dodatkami, w przypadku minimalistycznej łazienki bielą, czernią, beżem, chromem, drewnem, szkłem czy lustrem, w salonie pokusić możemy się o dodatki w odcieniu oranżu, brązu, słonecznych kolorów, naturalne tkaniny, drewno, zróżnicowanie tekstury.

Uniwersalna i ponadczasowa szarość płytek ceramicznych.

 

Bezpieczniejszymi kolorami płytek na pewno będą jaśniejsze niż ciemniejsze odcienie szarości, przy tym tzw. achromatyczne, tj. nie zawierające żadnych pigmentów, o wiele łatwiej będzie dopasowywać do tych odcieni wszelkie dodatki, komponowanie w jednym pomieszczeniu, np. łazience, szarych płytek o dwóch mocno różniących się odcieniach czy odmiennym deseniu powinno być przemyślane, po pierwsze zestawienie tonalne koniecznie musi się odbyć w ramach tego samego rodzaju szarości, zważmy, że ludzkie oko może rozróżnić aż ok. 500 odcieni szarości, dajmy na to, szarość betonu ni jak będzie współgrała z odcieniem wpadającym w khaki, płowy, siny lub gołębi, pasować natomiast będzie do grafitu, srebrnego, stalowego czy morengo.
Ogólnie jednak stosowanie jednego odcienia płytki czy to w łazience albo na podłodze bądź ścianie salonu wpływa pozytywnie na kreowanie przestrzeni, gdyż każdy podział danej opłytkowanej płaszczyzny na różniące się płytki albo płytki skomponowane z innym materiałem sprawia wrażenie, że owa płaszczyzna wydaje się mniejsza.
Natężenie koloru płytki wpływa na sferę designu, ale też na to, czy pomieszczenie będzie dla nas przyjazne, zbyt mocna szarość może być przygnębiająca i umniejszająca optycznie przestrzeń, zaś monochromatyczność szarej płytki przełamiemy kolorowymi dodatkami, które przy okazji wydobędą z szarości wszystkie walory poprzez jej subtelne skontrastowanie.
Tekstura szarej płytki będzie w sporej mierze oddziaływać na aspekt wizualny, lśniące, połyskujące wykończenie doda wnętrzu dynamizmu i ekspresji, lecz więcej przytulności wykreujemy stosując satynowe albo matowe płytki, szczególnie w przypadku łazienki lśniące płytki, na których migoczą refleksy świetlne mogą nie być miłe w odbiorze, mat i półmat czy delikatna struktura będą tutaj najodpowiedniejsze i zwykle wybierane przez właścicieli poznańskich mieszkań remontujących łazienkę.
W łazience w kompozycji z podstawowym formatem szarej płytki warto umieścić mozaikę w tej samej grupie kolorystycznej, ale o ton jaśniejszej, może to być np. ściana prysznica albo poziomy kilkucentymetrowy pasek dekoracyjny między rzędami płytek i taki akcent dekoracyjny całkowicie wystarczy.

 

Wnętrza wyłożone szarymi, jednolitymi kolorystycznie płytkami nie muszą być nudne i ascetyczne, projekt i usługa położenia przez firmę remontową mogą być niestandardowe, np. w salonie jednolitą kolorystycznie podłogę uatrakcyjnić można poprzez właściwy sposób ułożenia płytek, a do dyspozycji mamy przecież prócz systemu prostego albo caro, mijankę czy też prawdziwie dekoracyjny mieszany sposób układania płytek, mijanka to równoległe przesunięcie każdego rzędu płytek względem poprzedniego np. o 10-20 cm, system mieszany oznacza przesuniecie każdego rzędu płytek wzdłuż jak i w poprzek podłogi, powoduje to powstanie pustych fragmentów pomiędzy płytkami, np. 10×10 cm, w które wkłada się docięte płytki o niewielkim formacie, istnieje też modularne układanie płytek, musi to być jednak specjalna kolekcja płytek przygotowana przez firmę / producenta, tutaj duże płytki są wielokrotnością wymiarów małych, zazwyczaj są to trzy formaty płytek: np. 30×30 cm, 15×30 cm i 15×15 cm, efekt ułożenia jest niebanalny i bardzo dekoracyjny.

 

Zapoznaj się z podobnymi artykułami:

Sposób na usunięcie pustki pod płytkami.

Jaką wybrać fugę do zwieńczenia dzieła opłytkowania?

 

Autor: Wojciech Gośliński

Publikacja: 17.12.2016

Oceń artykuł