WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Minimalizm łazienkowy.

Minimalizm z definicji to prostota formy, porządek, funkcjonalność, nie eksponowanie detali wyposażenia, ale też przedmiotów codziennego użytku, kreowanie przestrzeni poprzez niezagracanie wnętrza zbędnymi rzeczami, w imię zasady; mniej znaczy więcej.minimalizm łazienkowyŁazienki w nowych mieszkaniach, czy w blokach z wnętrzami do remontu sprzed dziesięcioleci, nie należą do dużych pomieszczeń, z tego tytułu adaptowanie stylu minimalistycznego akurat do łazienki odbywa się całkowicie naturalnie, jako najbardziej racjonalne rozwiązanie, jeśli umieścimy w niewielkim wnętrzu zbyt dużo przedmiotów, dodatków, dekoracji, bibelotów, oczywiście stanie się mniejsze i mniej funkcjonalne. Ograniczenie do minimum ilości mebli łazienkowych, najlepiej niezbyt wysokich, aby nie przytłaczały łazienki, wkomponowanie ich w geometrię wnętrza, tak aby nie wyglądały zbyt forsownie oraz posiadały proste, geometryczne bryły, bez dekoracyjnych uchwytów, zdobień, to jeden z elementów minimalistycznej łazienki, nie może tu też zabraknąć sporego lustra optycznie powiększającego przestrzeń, prostych, niemalże surowych wykończeń, jak najmniej wzorów, wymyślnych kształtów, wszystkie te zabiegi sprzyjają odczuwaniu harmonii, przestrzeni i też czystości, a w aspekcie użytkowym autentycznego komfortu. Armatura łazienkowa jak umywalka, miska wc, szklana kabina i bateria prysznicowa, to proste, ale często niebanalne wzornictwo, które wcale nie oznacza tandetnego czy też nieatrakcyjnego, wręcz przeciwnie, może przywodzić na myśl naczynia czy przedmioty codziennego użytku, tutaj zamierzona prostota formy ma swój niewątpliwy urok.
Wykorzystane elementy wyposażenia często nie należą do najtańszych, zatem aranżacja łazienki w tym stylu nie jest efektem ograniczonych środków inwestora remontującego i wykańczającego mieszkanie, niektóre detale mogą być zaliczane do najwyższej półki cenowej i też jakościowej.
Kolorystyka minimalistycznej łazienki powinna ograniczać się do jasnej i jednolitej tonacji, mile widziane są tutaj barwy neutralne, jak szarości, brązy, beże, żadnej pstrokacizny i ultra jaskrawych kolorów, może być dodatek np. czerwieni, zgaszonego oranżu, złamanego żółtego, jednak jako akcent, dominującym kolorem musi być coś statecznego w wydźwięku, do tego góra dwie barwy uzupełniające.
Ideą przyświecającą temu stylowi jest tworzenie przestrzeni, nie możemy tu więc pominąć zaprojektowania doskonałego oświetlenia, koniecznie przed rozpoczęciem procesu remontowego, najlepiej wielostrefowego, to nie ma być kameralne, klasyczne wnętrze, musi być dobrze oświetlone, zapraszające do środka, mieć w sobie dynamizm i pierwiastek optymizmu.
Do wykorzystanych materiałów wykończeniowych i wyposażenia należą także surowe tworzywa jak np. beton architektoniczny na ścianie czy podłoga wyłożona płytkami imitującymi beton, naturalne materiały jak drewno, szkło, zamiast akrylowego dywanika teakowa lub jutowa mata, jak najmniej plastików i sztuczności.
W minimalistycznej łazience musi panować porządek; kosmetyki, ręczniki, środki pielęgnacyjne i czystości, nie powinny prezentować się na odkrytych półkach, w tej łazience służą do tego poręczne szafki.
Skoro mało tu zakamarków, wszystko jest na swoim miejscu i nie jest tego za dużo, nie ma zagraconych półek, łatwo i szybko będzie się sprzątało taką łazienkę, będzie bardzo higienicznym i lubianym przez nas pomieszczeniem naszego świeżo wyremontowanego i urządzonego mieszkania.
Zwolenników tego stylu nie ubywa, wszedł na stałe do kanonu stylów kreowanych przez wielu projektantów wnętrz, jest lubiany przez ekipy firm usługowo remontowych zajmujących się wykańczaniem wnętrz mieszkań w Poznaniu, z uwagi na relatywnie niski stopień skomplikowania przedsięwzięcia, a przez użytkowników za wyrazistość, uniwersalność, funkcjonalność i niekłamany komfort.

 

Przeczytaj podobne tematycznie artykuły:

Barokowe akcenty w łazience.

Wybieramy akcesoria do łazienki.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 31.08.2015

Oceń artykuł