WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Projektujemy oświetlenie w kuchni.

Kuchnia jest szczególnym wnętrzem w poznańskim mieszkaniu, często jej funkcja wykracza poza przygotowywanie posiłków, stanowi również jadalnię, jedyne pomieszczenie w domu, w którym spotyka się cała rodzina podczas spożywania posiłków, może być więc niejako sercemProjektujemy oświetlenie w kuchni. domu, nierzadko przyjmujemy tutaj znajomych, odrabiamy lekcje, pracujemy, zaplanowanie oświetlenia w kuchni powinno się opierać o zapewnienie temu wnętrzu takich elementów jak funkcjonalność, wielozadaniowość czy estetyka.

Podstawą jest zaprojektowanie kilku stref oświetlenia, światło ma usprawniać pracę, budować przyjazną przestrzeń, podkreślać również design zabudowy kuchennej, istotne jest dobre doświetlenie blatów roboczych, zlewozmywaka czy kuchenki, lampa lub lampy główne służyć będą do oświetlenia i rozjaśnienia całej przestrzeni, lampa nad stołem jadalnianym powinna go równomiernie i dobrze oświetlać. Oświetlenie kuchni powinno być na tyle mądrze zaplanowane, aby budowało miły, kameralny klimat, przebywanie w kuchni podczas przygotowywania posiłków, zasiadanie do obiadu, kolacji, rozmowy w gronie rodzinnym czy przyjaciół mają być miłe i przyjemne, zatem nastrojowe i dekoracyjne oświetlenie również powinno się znaleźć jako pozycja w projekcie oświetlenia kuchni, aby efekt przedsięwzięcia remontowego i usługi wykończenia były pierwszorzędne.

 

Zacznijmy od oświetlenia głównego.

 

Musi być na tyle mocne, w zależności od wielkości pomieszczenia często kilko punktowe, aby wyraźnie i równomierne oświetliło kuchnię, może to być lampa lub lampy wiszące bądź oprawki wpuszczane w elementy podwieszanego sufitu g-k, pojedynczy żyrandol powinien się znajdować w centralnym punkcie sufitu, pokaźny i rozłożysty klosz pasował będzie do obszerniejszych wnętrz, zaś w małej kuchni dobrym rozwiązaniem jest plafon, który zabierze najmniej przestrzeni, oprawki lamp naturą rzeczy powinny być spójne ze stylem wykończenia i wystrojem kuchni, design lampy ma znaczenie, to integralna część wystroju, jest bez wątpienia elementem dekoracyjnym.
Wybierając dany rodzaj oświetlenia głównego możemy iluzorycznie powiększyć dostępną przestrzeń, zdecydowanie sprzyja temu zamontowanie kilku punktów świetlnych na płaszczyźnie sufitu, na przykład zamontowanych w zabudowie sufitu g-k, nota bene jest to najpopularniejsze podczas remontu i usługi wykończenia mieszkań, czy też w wariancie bardzo nowoczesnym na listwach, linkach lub szynach świetlnych, tylko wielopunktowy rodzaj oświetlenia najbardziej równomiernie doświetli każdy fragment kuchni, przy okazji podkreśli wybrane detale dekoracyjne, użytkowe, które chcielibyśmy wyeksponować, wielopunktowe oświetlenie daje możliwość bardzo dynamicznego i plastycznego świetlnego kreowania przestrzeni kuchennej.

 

Oświetlenie stref, w tym blatów kuchennych.

 

Przygotowywanie posiłków, zmywanie, gotowanie, to zazwyczaj odbywa się w ciągu zabudowy kuchennej, sporym utrudnieniem byłoby, gdybyśmy zasłaniali sobie światło główne stojąc przy blacie, oczywistym jest więc zainstalowanie oświetlenia, które zapewni nam znakomite i wyraźne światło podczas krzątania się przy blacie roboczym, oświetlenie w postaci kilku punktów świetlnych lub ciągu paska LED montuje się zazwyczaj pod szafkami wiszącymi, musi być na tyle intensywne, aby zagwarantowało wygodę podczas pracy.
Do dyspozycji mamy halogeny, świetlówki lub ledy, diody LED są tutaj najpraktyczniejsze, dają wyraźne światło, paski LED ukryte w specjalnych listwach można montować w dwóch rzędach, zwiększając dwukrotnie moc świecenia, dają równomierne oświetlenie blatu, diody LED zarówno punktowe jak i w pasku są odporne na wilgoć, nie nagrzewają się, oprawki możemy zainstalować w elemencie korpusu szafki wiszącej lub jako kinkiety, teoretycznie wystarczy je montować między sobą co ok. 40cm, lecz zależy to od naszych preferencji, nadrzędną ideą jest znakomite doświetlenie blatu roboczego, tutaj światła nigdy nie za wiele, ma ułatwić pracę i koncentrację, jeśli będzie go niedostatecznie, może powodować to szybkie męczenie się oczu, natomiast jeśli byśmy przedobrzyli z ilością punktów, zawsze możemy wymienić żarówki na słabsze, zaś w przypadku paska LED zamontować regulowany ściemniacz, dołożyć punktów świetlnych gdy wszystko jest już w mieszkaniu wykończone i remont kuchni zakończony, będzie trudniejsze.
Przyjemną i miłą dla oka będzie barwa ciepła światła, to naturalne światło nie męczące oczu, nie zmienia kolorów przedmiotów na które pada, lecz według potrzeb dla ultra nowoczesnej kuchni może być zastosowana również barwa zimna, da dodatkowe wrażenie sterylności, lecz zarazem odmieni apetyczną, naturalną barwę przyrządzanej potrawy i pewnie zmniejszy ogólnie łaknienie.
Lampa lub najlepiej dwie, trzy lampy wiszące nad stołem jadalnianym muszą go wyraźnie doświetlić, warto tu zastosować wariant zapalania naprzemiennego, tj. jedna lampa zapalana, dwie lub trzy jednocześnie, gdyż zależenie od pory dnia czy zmęczenia oczu będziemy potrzebowali różne natężenie światła, to bardzo wygodne.
Oświetlenie kuchenki wygodnie jeśli będzie na osobnym obwodzie, często w okapie kuchennym zamontowane jest już oświetlenie i nie potrzeba wtedy dublować tego oświetlenia.

 

Aspekt dekoracyjny.

 

Dobrze zaplanowane światło uatrakcyjnia każde wnętrze remontowanego mieszkania, w kuchni zabiegiem wykorzystującym dekoracyjny walor światła może być podświetlenie przeszklonych frontów, witryn, półek lub wnęk, doskonałymi do tego są paski LED lub niewielkie lampy LED, są energooszczędne, dlatego mogą być zapalone przez cały wieczór, tym bardziej w otwartej kuchni na salon dadzą doskonały efekt dekoracyjny. Światło dekoracyjne jest dyskretne, optymalnie o niskim natężeniu świecenia, stąd daje największy efekt gdy nie jest zapalone światło główne, możemy przy nim wypić poranną kawę gdy jeszcze nie wzeszło słońce lub podziwiać efektownie podświetlony design kuchni z pozycji salonu.
Oświetlenie dekoracyjne zaliczamy do istotnego elementu wystroju kuchni, warto je zaplanować podczas projektowania kuchni.

 

Abc oświetlenia kuchni.

 

Projekt oświetlenia w kuchni musi być gotowy zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace remontowe i wykończenia w tym pomieszczeniu, od przeprowadzenia przewodów elektrycznych w odpowiednie miejsca, wykonania dodatkowych stref, obwodów, włączników, rozpoczyna wszelkie działania firma usługowa.
Poprzez dobre rozplanowanie oświetlenia w trakcie użytkowania kuchni będziemy uruchamiać wyłącznie to światło, które w konkretnej chwili okaże się nam niezbędne, swoboda w kierowaniu światłem to kwintesencja komfortowego i funkcjonalnego wnętrza.
Projekt oświetlenia wykonuje się równorzędnie z projektem mebli, wystroju, to element składowy całej aranżacji, należy do zadania projektanta, jeśli korzystamy z jego usługi albo może go przygotować firma wykonująca meble pod wymiar.

 

Odwiedź podobne artykuły:

Podstawy aranżacji kuchni.

Aranżacja kuchni szkłem.

Jakie wybrać fronty szafek kuchennych?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 25.09.2016

Oceń artykuł