WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czy to drewniany blat?

Zaawansowanie technologiczne wytwarzania rozmaitych materiałów służących do prac remontowych i wykończenia wnętrz w mieszkaniach, sprawia że są one coraz doskonalsze, nie tylko w sferze wytrzymałości, ale również co do estetyki i też naśladowania naturalnych produktów,czy to drewniany blat takich jak choćby drewno stosowane często w kuchni w postaci blatu kuchennego.

Blat powinien być najtrwalszym elementem w zabudowie kuchennej, w sukurs wytrzymałości musi iść też estetyka, a z tym pojęciem zwykle kojarzymy naturalne materiały, postęp jednak sprawił, że możemy pomylić imitację z naturą, pytając się sprzedawcy w poznańskim salonie meblowym, wskazując blat z laminatu; „przepraszam czy to drewniany blat”?
Zwolenników drewnianego blatu nie brakuje, fakt, drewniany blat to w pełni naturalny materiał i w przypadku blatu kuchennego poniekąd luksusowy, jest piękny, ma ponadczasowy charakter, pasuje praktycznie do każdego stylu wykończenia kuchni, jako wnętrza – wizytówki mieszkania, ale czy jest doskonały, otóż pomimo wielu oczywistych zalet posiada pewne, nazwijmy to ograniczenia.
Podczas użytkowania drewnianego blatu musimy liczyć się z możliwością jego uszkodzenia, jest z reguły zabezpieczony olejem, czasem lakierem i poza tym nie ma żadnej innej powłoki ochronnej, jest zatem narażony na poplamienie, uszkodzenia mechaniczne (zarysowania np. nożem, wgłębienia po uderzeniu ciężkim przedmiotem o ostrej krawędzi), przypalenie po położeniu na blat przez nieuwagę naczynia wyjętego z piekarnika, zniszczenie wierzchniej warstwy przez pozostawienie na dłuższy czas rozlanej cieczy.
Instynktownie więc obchodzimy się z drewnianym blatem dość ostrożnie, co nie poprawia komfortu użytkowania kuchni, w końcu blat ma w nazwie roboczy, odbywają się na nim rozmaite czynności kuchenne, nie powinna nas krępować względna delikatność drewna, zważmy że blat nie służy tylko do ozdoby, więc od strony praktycznej wybór drewnianego blatu do kuchni należy poważnie rozważyć, biorąc również pod uwagę konieczność jego olejowania co jakiś czas, poddawania renowacji przez szlifowanie oraz z natury rzeczy adekwatną do naturalnego produktu nie małą cenę i to niezależnie z jakiej firmy.

 

Elegancka alternatywa dla blatu drewnianego – blat oklejony laminatem HPL.

 

Produktem najlepiej imitującym naturę dowolnego drewna, tj. rysunek, barwę, niedoskonałość i niepowtarzalność drewna, będzie blat pokryty laminatem, jednak wybierzmy produkt o podwyższonej odporności na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wodę, wysoką temperaturę czy środki chemiczne, bazę dobrego blatu czyli materiał nośny stanowi płyta wiórowa, MDF, HDF lub sklejka, oklejony jest najbardziej zaawansowanym laminatem HPL, wytwarzanym w specjalnym procesie produkcji; kilka albo kilkanaście warstw papieru impregnowanego (tzw. Krafta) sprasowuje się w wysokiej temperaturze (ok. 150°C) oraz przy wysokim ciśnieniu (7 – 9 MPa), scalającym spoiwem jest żywica fenolowa, którą zaimpregnowane są warstwy papieru, dekoracyjna, wierzchnia warstwa impregnowana jest żywicą melaminową, może imitować każdy materiał, nie tylko drewno, podczas produkcji powierzchni laminatu nadaje się dowolne kolory oraz faktury; grubo albo drobno ziarniste, matowe czy błyszczące i wiele innych.
Blat z super wytrzymałego laminatu do złudzenia przypomina naturalne drewno, z bogactwem przebarwień, słojów, może być imitacją dowolnego drewna, dębowego czy też egzotycznego, dostępne są blaty inspirowane drewnem rozbiórkowym, z niby uszkodzeniami, śladami przypalenia, piły tarczowej, itd., są idealne do remontowania i wykończenia mieszkań loftowych albo aranżacji wnętrz industrialnych.
Na blat z laminatem HPL spokojnie wylejemy dowolną ciecz spożywczą używaną w kuchni, nie przejmujemy się gdy nam wypadnie z rąk ciężki garnek, stłucze się talerz, przewróci szklanka z wrzątkiem, wysmyknie ostrze noża z deski do krojenia, jeszcze jedna niewątpliwa zaleta laminatu to higiena, szybciej i o wiele dokładniej niż z blatu drewnianego usuniemy każdą nieczystość, na wymytej detergentem powierzchni laminatu pozostanie o wiele mniej mikroorganizmów niż na powierzchni blatu drewnianego z mikroporami, których będzie coraz więcej im dłużej będzie użytkowany.
Wielu osobom aranżacja wnętrz i remont mieszkania, w tym wykończenie kuchni w meble, spędza niekiedy sen z powiek, gdyż to zazwyczaj nie mały wydatek, decyzje o wybraniu takich a nie innych rozwiązań muszą być przemyślane, blat należy tutaj do kluczowych detali, na fachowe doradztwo w tym zakresie usługobiorcy naszej poznańskiej firmy remontowej mogą liczyć ze strony zakładu stolarskiego wykonującego meble kuchenne pod wymiar, którego usługi od wielu lat z satysfakcją polecamy naszym klientom.

 

Inne, pomocne w aranżacji kuchni publikacje:

Kącik jadalniany w kuchni.

Co to znaczy przyjazna kuchnia?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 27.10.2015

Oceń artykuł