WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wykorzystanie błękitu w aranżacji wnętrz.

Błękit należy do barw natury, tak samo pięknie i nobliwie jako kolor nieba czy morza, wyglądać będzie w naszych mieszkaniach, pogląd mówiący, że błękit zalicza się do najpiękniejszych barw ma swoje podstawy, w przyrodzie znaleźć możemy najwięcej odcieni, właśnie urzekającego błękitu,wykorzystanie błękitu w aranżacji wnętrz w którym możemy się doszukać zarówno szlachetności i czystości nieba czy głębi i zagadkowości oceanu.

To barwa kojąca, relaksująca, kojarzona ze świeżością, czystością, delikatnością i spokojem, w remontowanych i urządzanych poznańskich wnętrzach buduje miłą i przyjazną atmosferę, jej uspokajająca barwa działa na nas jak balsam, to ta barwa powoduje, że pomieszczenia są pogodne i rześkie, wydają się sterylnie czyste, kreuje także otwartą przestrzeń, jest kolorem zimnym, zatem powiększającym iluzorycznie pomieszczenie.
Błękit jest łatwym i w miarę neutralnym kolorem w aranżacji wnętrz, harmonizuje się z wieloma kolorami, aczkolwiek jeśli zachowamy pewne reguły łączenia barw, jego zimna barwa wcale nie musi taką być, jeśli zestawimy ją z odpowiednimi kolorami; odcieniami żółtego, pomarańczowego, różu, zieleni czy brązowego, jednak najdoskonalej współgra z bielą czy czystymi, popielatymi szarościami, można też stosować gradację tej barwy w postaci dwóch, ale góra trzech odcieni, nie więcej, gdyż efekt może wyjść dość oziębły, na wybranej ścianie można tu zastosować efekt cieniowania, jako element specjalistycznej usługi remontowej, jednak najbezpieczniej jest stosować tą barwę w jednym odcieniu w danym pomieszczeniu, komponując z innymi kolorami.
Błękit jest wszechstronną barwą, może być stosowany jako wykończenie ścian albo w postaci rozmaitych dodatków użytkowych czy dekoracyjnych, rynek oferuje mnóstwo tkanin, tapet, dywanów, ceramiki i innych gadżetów dekoracyjnych we wszystkich możliwych odcieniach błękitu.
Błękit w aranżacji wnętrz jest chętnie używany, można go wykorzystać w rozmaity i uniwersalny sposób, nie istnieje żaden styl wykończenia albo stylizacja mieszkania, do których błękit by nie pasował, może stanowić kolor dominujący albo uzupełniający inne barwy użyte w danej przestrzeni remontowanego mieszkania.
Błękit z powodzeniem zastosujemy w salonie, gabinecie, sypialni czy kuchni, łazience, za każdym razem ułatwia wypoczynek naszych oczu, a przez to i całego ciała, w koloroterapii to kolor niwelujący ból, pozytywnie wpływa na koncentrację czy wysiłek intelektualny, przy pomocy błękitu wykreujemy eleganckie, harmonijnie wykończone i urządzone oraz śliczne wnętrza, także te w popularnym dziś nurcie eko, gdyż błękit idealnie pasuje do wszelkich naturalnych materiałów wykończeniowych i wyposażenia, drewna czy naturalnych tkanin.
Czysta i zimna barwa błękitu w kompozycji z innymi kolorami to najlepsza aranżacja, błękitną ścianę podkreśli np. biel sufitu czy szarość w dodatkach, zaś te oraz inne, ale cieplejsze barwy, ocieplą z natury zimny błękit.
Błękit ma różne oblicza, prócz czystego błękitu nieba może wpadać w odcienie akwamaryny, lawendy, kobaltu, indygo albo ultramarynę, te wyraziste i trochę wyniosłe odcienie odpowiednie będą do wnętrz klasycznych lub stylizowanych, do nowocześniejszych aranżacji właściwe mogą być też odcienie lekko fioletowe czy wpadające w pastelowy turkus albo szmaragd.
Najwięcej przestronności i światła da nam jednak czysty błękit, powiększy optycznie niewielkie pomieszczenie, nie jest zalecane stosowanie błękitu w pojedynkę, pomieszczenie może okazać się zbyt zimne, jego piękno najlepiej podkreśli biel, szarość czy kolorowe dodatki, natężenie barw sąsiadujących z błękitem dobrze jak będzie na niskim poziomie, mile widziane będą więc pastele.
Ocieplić błękit możemy domieszką czerwieni, to tak jak odcienie na niebie zachodzącego słońca, ociepli i rozjaśni to każde remontowane wnętrze mieszkania, zaś odcienie turkusu i akwamaryny pasują do dodatków w zieleni, w tym naturalnych zielonych roślin, ale także do odcieni czerwieni, pomarańczowego, fioletu czy żółtego, to zestawienia kolorystyczne odpowiednie dla optymistycznego i wesołego wystroju i wykończenia wnętrza.
Zdecydowanie cieplejszym odcieniem błękitu będzie lawenda, to barwa z domieszką ciepłego różu, idealny kolor np. do stylu rustykalnego, wystroju kuchni albo też gabinetu, w eleganckim i wysublimowanym salonie czy jadalni możemy się pokusić o odcienie wyrazistych i sugestywnych barw indygo lub ultramaryny, błękit z zabarwieniem szarości w sam raz będzie do wnętrz reprezentacyjnych, także do stylizacji loftowej, industrialnej.
Czysty błękit w zestawieniu z także zimną bielą przełamiemy dodatkiem brązu czekoladowego w ciepłym odcieniu, pastelowego pomarańczowego, malinowego, zieleni, koralowej czerwieni, zszarzałego beżu, to kompozycje jak ulał do nowoczesnych aranżacji mieszkań, natomiast błękit w klasycznych aranżacjach „lubi” także żółte, kremowe, złote czy srebrne dodatki.
Błękit bardzo zyska na uniwersalności jeśli go złamiemy, tworząc lekko przykurzony lub spłowiały, podstarzały odcień w połowie błękitu, w połowie zielonkawej czy beżowej szarości, wtedy dopasujemy taki odcień do wystroju retro, ciężkich dębowych mebli, zdobnych żyrandoli, szkła np. wiekowych kryształów.
W odróżnieniu do wielu innych kolorów, błękitu nie powinno się rozbielać, straci swój wydźwięk, możemy go za to złamać różnymi innymi barwami, zwykle dobrze tolerowany i delikatny błękit traci swój chłód w miarę gdy jest coraz jaśniejszy, wtenczas spokojnie może być kolorem dominującym w wystroju salonu czy sypialni albo innej części mieszkania.
Przy dopasowywaniu kolorów do błękitu, trzymajmy się zasad proporcji, wszelkie intensywniejsze kolory użyjmy wyłącznie jako akcenty kolorystyczne, największą powierzchnię powinien zajmować błękit, nie bez powodu na mocne kolory używa się określenia „ciężkie”, „waga” każdej barwy musi być brana pod uwagę przy projektowaniu układu kolorów, mała ilość jasnej barwy w stosunku do intensywnej barwy, może stworzyć wrażenie przytłoczenia.
Komponowanie kolorów w naszym poznańskim mieszkaniu czy domu stanowi ostatni etap jego remontu i wykończenia, jest to kropka nad i całego przedsięwzięcia remontowego, zważmy że błękit występuje w różnych wariantach tj. odcieniach, ale także barwy, które pragniemy zestawić z błękitem posiadają ich wiele, łączenie kolorów to jedno, drugie to sprawa ich odcieni, zachowanie proporcji, dopasowanie dodatków, ale też wybór produktów sprawdzonych firm, dlatego inspiracja magazynami wnętrzarskimi, usługa projektanta wnętrz, fachowe doradztwo majstra malarza z najętej firmy remontowej, okazują się czasami nieodzowne.

 

Przeczytaj też: 

Charakterystyka koloru niebieskiego

Psychologia koloru niebieskiego

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 01.11.2015

Oceń artykuł