WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wpływ kolorów na design mieszkania.

Planując remont i wykończenie mieszkania, wybierając usługodawcę, opracowując jego pełną aranżację, często kolorystykę ścian traktujemy drugoplanowo, zajmuje nas wybór podłogi, detali dekoracyjnych, mebli i wyposażenia, ściany widzimy jako tło i wypełnienie całości, otóż toWpływ kolorów na design mieszkania. właśnie tło może się okazać „kropką nad i” udanej aranżacji, kolorystyka ścian z uwagi na to, że stanowi powierzchniowo najbardziej widoczny element wystroju, jest przynajmniej tak samo istotna jak pozostałe detale w mieszkaniu, zaś twierdzenie, że kolory we wnętrzach są pierwszoplanowym aktorem aranżacji wcale nie jest na wyrost.

 

Co należy więc brać pod uwagę ubierając w kolory nasze wnętrza?

 

1. Wybór kolorów powinien być skorelowany ze wszystkimi pozostałym detalami, trzymając się najlepszych zasad aranżacji, najpierw wybieramy podłogę, do niej dopasowujemy kolorystykę ścian oraz wyposażenie, jednak nie kupujmy podłogi, póki nie przekonamy się, czy pasująca do podłogi kolorystyka ścian odpowiada naszym upodobaniom, jeśli jest tutaj konflikt, warto rozważyć zmianę co do wyboru podłogi, przez to i spektrum pasującej kolorystyki ścian się zmieni.

 

2. Zależnie od wybranego koloru, czy to zimnego lub ciepłego, iluzorycznie powiększymy lub umniejszymy dostępną przestrzeń, tutaj nie tylko intensywność koloru wpłynie na postrzeganie przestrzeni.

 

3. Najbezpieczniejsze pod względem możliwości dopasowana do nich detali wystroju i wyposażenia w pomieszczeniu będą kolory neutralne jak biel, beże, szarości, piaskowy czy écru, w jasnym, pastelowym wydaniu, taka kolorystyka ułatwia dokonywanie ewentualnych, późniejszych zmian w wystroju i wyposażeniu, bez konieczności przemalowywania pomieszczenia.

 

4. Zdecydowanie się pomiędzy wykończeniem matowym albo półmatowym / satynowym wybranej farby może wpłynąć na odbiór szczególnie intensywniejszego koloru, chodzi o pojawianie się refleksów świetlnych na niematowej powierzchni, wówczas kolor może zmienić swoją charakterystykę, na półmacie / satynie, światło będzie się mocniej odbijało, na macie łagodnie rozpraszało, wybierając firmę wytwarzającą farbę, zwróć uwagę na stopień jej matu.

 

5. Percepcja koloru w ogromnym stopniu uzależniona jest od wielkości powierzchni na której został naniesiony, otóż bardzo podobający się nam kolor oglądany na niewielkim próbniku kolorów np. wzornika NCS, może się okazać po pomalowaniu na większej powierzchni, że jest kompletnym niewypałem, tutaj nawet najbardziej wytrawny projektant wnętrz z wykształceniem plastycznym może się pomylić, dlatego praktycznym jest przed zakupieniem kolorowej farby zamówienie najmniejszej możliwej jej ilości i pomalowanie fragmentu ściany, najlepiej w kilku miejscach, zważając, że intensywność światła ogromnie wpływa na odbiór koloru, a wiadomo, że ściany w mieszkaniu różnią się co do ich doświetlenia, tak samo rozsądne będzie popatrzenie na wykonane próbki na ścianach w różnych porach dnia oraz w dzień pochmurny i słoneczny.
Może to być trochę absorbujące, lecz warto temu poświęcić trochę czasu, aby potem pomalowane ściany były dokładnie tym, o czym marzyliśmy, a zamówiona usługa remontowa w stu procentach satysfakcjonująca.
W przypadku wybierania farb z gotowymi kolorami, bardzo pomocne okazało się wprowadzenie przez wielu producentów farb, np. przez firmę Beckers, saszetek z próbką koloru, w ten sposób za parę złotych na swoich ścianach możemy wykonać próbne przemalowania.

 

6. Generalnie najbardziej komfortowym dla osoby remontującej mieszkanie jest zamówienie usługi u firmy projektowej, tu nie tyle chodzi o doradztwo w sferze wizualnej, bo przecież wizja projektanta wcale nie musi korespondować z naszymi oczekiwaniami, chodzi o przygotowanie wizualizacji 3D, to wirtualnie wykończone pomieszczenia, z podłogą, wybraną kolorystyką i wyposażeniem, za jednym kliknięciem zmieniamy zaproponowany kolor, w ten szybki i praktyczny sposób elegancko dopasujemy kolorystykę, aczkolwiek będzie to tylko kierunek, empirycznie próbki i tak należy wykonać na ścianach, gdyż kolor na monitorze czy wydruku komputerowym może odrobinę odbiegać od rzeczywistego, lecz mamy tutaj już obraną koncepcję kolorystyczną, ewentualna korekta polegać będzie wyłącznie na subtelnej zmianie odcienia wybranego wstępnie koloru.

 

7. Nie istnieją złe kolory, tylko nieprawidłowo dobrane, pocieszeniem dla osób, które nie są zadowolone z wybranych kolorów, niech będzie fakt, że tego typu pomyłki dotyczące błędnie wybranych kolorów są bardzo częste podczas remontu i usługi wykończenia wnętrz mieszkań, nie raz już nasi poznańscy klienci kazali nam na drugi dzień przemalowywać całe pomieszczenia na zupełnie inny kolor od pierwotnie wybranego, tutaj wątpliwości mogą być zawsze, „czy czasem inny kolor nie wyglądał by lepiej?”, to już takie nasze uwarunkowanie mentalne.

 

8. Kolory i ich psychosomatyczne oddziaływanie na organizm człowieka, otóż to bardzo szerokie zagadnienie, tezy i twierdzenia poparte niezliczonymi opracowaniami czy doświadczeniami nawet w starożytności, o pojęciu koloroterapii pewnie każdy z nas słyszał.
W tym temacie zapraszam na publikacje na naszej firmowej stronie www, często pomocne przy świadczeniu usługi wykończenia, zakładka: Poradnik remontowy > Kolory we wnętrzach.

 

Zapoznaj się z publikacją: Modyfikacja geometrii wnętrza za pomocą barw

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 01.06.2016

Oceń artykuł