WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Przygotowanie ścian, jak je malować i jakimi farbami?

Najczęściej przeprowadzana renowacja pomieszczeń to malowanie sufitów i ścian, zmiana kolorów, zakrycie świeżą powłoką farby miejsc zabrudzonych i zakurzonych oraz szybka metamorfoza wnętrza, oto efekt który oczekujemy przygotowanie ścian jak je malować i jakimi farbamipo pracach malarskich. Ze wszystkich prac renowacyjnych malowanie należy relatywnie do najtańszych w porównaniu np. z wymianą czy odnowieniem podłogi albo renowacją powierzchni wyłożonych okładzinami ceramicznymi, dlatego też prace malarskie wykonuje się najczęściej, wydawałoby się że to prosty zabieg i tak faktycznie jest, aby jednak przebiegł bez problemu, a efekt końcowy był w stu procentach zadowalający należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Mając do przemalowania powierzchnie na których jest już powłoka malarska, oczywiście farby emulsyjnej, należy zważyć czy odcień starej farby jest intensywny, jeśli tak, warto zagruntować ściany białą farbą podkładową np. Grunt-Śnieżką, aby wystarczyły dwie warstwy nowej farby, miejsca zakurzone czy zatłuszczone należy wyczyścić, wszelkie ubytki, odpryski farby, pęknięcia i rysy musimy uzupełnić najlepiej masą Uniflott, która posiada celulozowe włókna uzbrajające, na mocniejsze zarysowania należy zastosować taśmę flizelinową albo taśmę antyrysową zatopioną w gips szpachlowy lub Uniflott, rysy i pęknięcia przed poszpachlowaniem koniecznie trzeba pogłębić np. ostrzem noża do tapet, jeśli będą mocno pyliły warto je zagruntować Unigruntem, wszelkie wyszpachlowane i wyszlifowane miejsca należy zagruntować farbą podkładową, zaś na zarysowania w narożnikach doskonały jest akryl np. Soudal, który jest w tubie jak silikon.
Wybierając stopień matu farby zważmy że farba w wykończeniu półmat, satyna podkreśli najdrobniejsze niedoskonałości powierzchni ściany, na takiej powierzchni będą także pojawiały się refleksy świetlne, jeśli nasze ściany nie mają przyzwoitej gładkości a jesteśmy estetami, to bez ich uprzedniego szpachlowania raczej zapomnijmy o farbie w półmacie a wybierzmy farbę o pełnym macie, na takiej powierzchni światło będzie się rozpraszać i nie podkreśli drobnych nierówności.
Mając do malowania ściany nowo oddanego mieszkania przyjrzyjmy się im dobrze zarówno przy świetle sztucznym jak i dziennym i w miarę możliwości tak w dzień pochmurny jak słoneczny, ostre światło w przeciwieństwie do rozproszonego pokaże nam najmniejsze niedokładności na powierzchni ścian. Jeśli deweloper przekazuje nam ściany wytynkowane bez warstwy farby, tj. surowe tynki gipsowe, musimy wziąć poprawkę że surowej i szarawej powierzchni ścian nigdy nie będziemy wstanie ocenić czy jest dla nas wystarczająco dobra, a okaże się to dopiero wtedy gdy nałożymy warstwę białej farby podkładowej, którą tak czy siak bezwzględnie należy nałożyć na wszelkie surowe tynki przed standardowym dwukrotnym malowaniem wybranymi kolorami, istnieją farby tak zwanego jednokrotnego krycia, jednak jest to marketingowy niewypał, najlepszą jakość gwarantuje tylko dwukrotne malowanie.
Jeśli ściana wymaga wyprawek szpachlarskich, zważmy że gdy nie posiada ona idealnej gładzi, to miejsca tych wyprawek będą widoczne po malowaniu końcowym jako placki gładszej powierzchni, wyprawki szpachlarkie dają efekt tzn. że nie są widoczne wyłącznie gdy powierzchnia ściany posiada należytą gładkość.
Sama aplikacja farby na ścianę to przyjemność w porównaniu do wielu robót wykończeniowych, jednak należy uważać aby wałek malarski nie był ani za suchy ani za mokry, w pierwszym przypadku pojawią się nam smugi albo niedomalowania, w drugim nadmiar farby spowoduje nadmierny efekt tzw. gęsiej skórki, który zawsze występuje po nakładaniu farby wałkiem, faktura musi wyjść dość drobna oraz musi być równomierna na całej powierzchni a zapewni to kilkukrotne rozciąganie farby wałkiem po ścianie, pasy farby nakładane przez wałek muszą łączyć się na mokro, nigdy po przeschnięciu, dlatego nie można przerwać malowania jednej danej powierzchni, trzeba ją pomalować od narożnika do narożnika.
Z powodu dodawania do farb przez większość producentów dodatków takich jak żywica syntetyczna poprawiających zmywalność powłoki malarskiej, nazywając ją wtedy farbą lateksową, należy uważać aby nie robić poprawek malarskich na powierzchni która zdążyła już przeschnąć, zależnie od kąta padania światła oraz czy wyprawka była na środku ściany, takie poprawienie może być mocno widoczne co spowoduje konieczność nałożenia na całą powierzchnię nowej warstwy farby.
Szczególnego znaczenia jest dokładność i czystość wykonania malowania, służą do tego folie oraz taśmy malarskie, odcinanie dwóch znacząco różniących się kolorów tak aby nie powstała tzw. koronka, a jest to wnikanie drobin farby pod taśmę, oznacza zastosowanie specjalnej techniki, którą to nie chwalą się już mistrzowie malarscy, a o której trudno doczytać się w podręcznikach.
A co jeśli mamy zacieki, plamy, spora ich część pojawi się na nowej warstwie farby, której przecież rozpuszczalnikiem jest woda, do tego zadania służą specjalne rozpuszczalnikowe farby na zacieki i plamy, nawet głęboko penetrujący preparat Unigrunt sobie tutaj nie poradzi.
Jeśli nie czujemy się na siłach podjąć się prac malarskich, chcemy aby wyszły perfekt, powierzmy to zadanie doświadczonej ekipie remontowej, znającej wszelkie niuanse związane z farbami i ich nakładaniem, ekipie która musi wziąć na siebie całą odpowiedzialność za ewentualne problemy.

 

Przeczytaj: Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?

 

Celem skorzystania z usługi malowania i / lub wykończenia mieszkania pod klucz,

skontaktuj się z naszą firmą remontową; 691 051 308 lub poprzez Formularz Kontaktowy

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.02.2015

5/5 - (1 vote)