WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Malujemy ściany w mieszkaniu.

Czynność malowania ścian wydawać by się mogło, jest tym punktem remontu i usługi wykończenia mieszkania, który jest najłatwiejszy i sprawiający najwięcej satysfakcji, pomimo to, aby efekt końcowy wypadł perfekt, należy wziąć pod uwagę kilka spraw.

 

Cóż będzie warte uwagi?

 

1. Rynek oferuje farby o kilku stopniach połysku, rozróżnia się je na: głęboki mat, mat (satynowy), połysk średni (półmat) oraz połysk, jednak dla uogólnienia mówi się o farbach w wykończeniu matowym oraz półmatowym.
Ściana wymalowana farbą w pełnym macie rozprasza promienie światła, równomiernie je odbijając, powierzchnia wydaje się bardziej przytulna, łagodna, zaś wykończenie w wysokim połysku, o połyskującej fakturze, może spowodować pojawienie się refleksów świetlnych, które to nie zawsze dadzą pożądany efekt estetyczny, dlatego istnieją farby półmatowe, pośrednie i bezpieczniejsze, mimo że nie mają pełnego matu, wyglądają równie estetycznie jak matowe.

 

2. Pamiętać należy, iż im wyższy połysk powłoki malarskiej, tym bardziej wymagająca jest kwestia idealnych gładzi gipsowych, gdyż połyskująca, a nawet półmatowa powłoka, uwypukli najmniejsze niedociągnięcia w tym temacie, dlatego też istnieje linia farb umownie nazywana antyrefleksyjnymi, mają one głęboki mat, i faktycznie w pewnym stopniu maskują, ale tylko drobniejsze niedociągnięcia gładzi gipsowej poznańskich mieszkań, lecz nadają się raczej do malowania sufitów, gdyż są dość porowate, przez to bardziej wrażliwe na zabrudzenie.

 

3. Farby połyskujące i półmatowe dodadzą jednak wnętrzu więcej dynamiki, ściany będą wydawały się bardziej ekspresyjne, pełne życia, pomieszczenie iluzorycznie zyska na przestronności, półmat w większym stopniu doda kolorowi głębi, farba matowa zaś idealna jest do kreowania spokojnego i kameralnego wnętrza, zdecydowanie do zastosowania zwłaszcza w pokoju małego dziecka.

 

4. Parametr zmywalności/ścieralności zazwyczaj uzależniony jest od stopnia połysku farby, im wyższy stopień, tym ścianę będziemy mogli sprawniej domyć, trudniej pobrudzić, zmywalność zazwyczaj poprawia większa zawartość żywic syntetycznych, które to z kolei zwiększają właśnie stopień połysku, gdyż powłoka farby jest bardziej zwarta, mniej mikroporowata, a im powierzchnia bardziej gładka, tym intensywniej odbija światło, dla przykładu lakiery w wysokim połysku odbijają prawie 100% promieni światła.

 

5. Kolorystyka, na którą się zdecydujemy, jest kluczem do udanego wystroju, podczas remontu i wykończenia mieszkania, przecież to kolory są pierwszoplanowym aktorem aranżacji, wpływają na klimat pomieszczenia, są tłem i bazą aranżacyjną, nie możemy ich wybrać na chybił trafił, doskonałą inspiracją mogą być zdjęcia realizacji, rozmaite wizualizacje pomieszczeń, których jest mnóstwo w sieci, ale traktujmy to jako zaczerpnięcie pomysłu, zważmy, że na odbiór koloru wpływa wiele czynników; wielkość pomieszczenia, jego nasłonecznienie czy rodzaj światła i kąt pod jakim pada na wymalowaną powierzchnię.
Warto też wziąć pod rozwagę psychologiczny aspekt oddziaływania kolorów na organizm człowieka, całą sferę psychosomatyczną, nie bez przyczyny istnieje mnóstwo opracowań naukowych traktujących m.in. o koloroterapii.

 

6. Czy można pomylić się z wyborem koloru, owszem, naprzeciw temu, powiedzmy to problemowi, wychodzi coraz więcej firm wytwarzających farby z gotowymi kolorami do malowania wnętrz, wprowadzają próbniki kolorów w niewielkich saszetkach, kosztuje to parę złotych, można wtedy pomalować wybrane fragmenty ściany lub ścian w docelowym wnętrzu i następnie podjąć słuszną decyzję, próbki koloru na wzorniku z mieszalnika komputerowego czy puszce farby nie odzwierciedlą w stu procentach rzeczywistości, o pomyłkę bardzo łatwo, tu nawet projektant z wykształceniem plastycznym w czasie świadczenia swojej usługi często ma z tym kłopoty, a przyczyną jest percepcja, otóż na odbiór koloru ogromny wpływ ma wielkość powierzchni, na której został on naniesiony, próbnik kolorów to często kilka centymetrów kwadratowych, testujące, empiryczne wymalowanie kawałka ściany, jest więc o wiele bardziej miarodajne.

 

7. Odcinanie kolorów np. przy tzw. marginesie przy suficie, pomiędzy bielą sufitu a kolorem ściany, odbywa się przy użyciu taśm malarskich, wprawieni malarze z firmy remontowej wiedzą jakie mogą na nich czekać pułapki, coraz więcej farb nazywanych potocznie lateksowymi, mają w swoim komponencie dodatki polepszające parametr zmywalności, farby te często tworzą elastyczną powłokę, pozostawienie na ścianie na dłuższą chwilę taśmy malarskiej, aż do prawie całkowitego wyschnięcia farby, może spowodować podczas jej ściągania postrzępienie się krawędzi powłoki malarskiej, poprawienie tego elementu może później zająć sporo czasu. Na rynku pojawiły się co prawda innowacyjne, specjalistyczne taśmy maskujące np. Frogtape, które posiadają powłokę żelową uaktywniającą się w kontakcie z farbą na bazie wody, ułatwiają idealne rozdzielenie dwóch, i to bardzo kontrastujących ze sobą kolorów bez postrzępienia się ich krawędzi nawet po wyschnięciu farby, jednak czasami stare, sprawdzone techniki prac malarskich są nie do zastąpienia, trzeba je oczywiście tylko znać.

 

8. Jeśli jeden z domowników cierpi na alergię, do dyspozycji mamy linię farb choćby firmy Beckers, która dedykowana jest dla alergików i astmatyków, ilość wydzielanych lotnych związków organicznych z powłoki malarskiej sprowadzona jest tu do minimum, tudzież firma Magnat wprowadziła na rynek innowacyjną formułę farby dodatkowo eliminującej z powietrza naszych wnętrz formaldehyd (lotny związek organiczny, toksyczny w wysokim stężeniu i mogący powodować m.in. alergie, astmę, infekcje jak zapalenie błony śluzowej nosa).

 

9. Zabezpieczanie przed malowaniem folią mebli, podłóg, taśmą wszystkich elementów stycznych z powierzchniami malowanymi, tj. listew przypodłogowych, ościeżnic drzwi, ram okiennych, parapetów, etc., jest podstawą należycie wykonanej usługi, tutaj nie można pójść na skróty, każde odcięcie koloru musi stanowić równą, niepostrzępioną linię, nic nie może zostać ochlapane i popryskane, gdyż biorąc pod uwagę coraz lepszy parametr zmywalności, czyli trwałości powłoki malarskiej, późniejsze zmywanie na koniec malowania kropek takiej farby byłoby dość uciążliwe i po prostu nieeleganckie z punktu widzenia odbiorcy usługi remontowej i wykończenia mieszkania.

 

Przeczytaj także: 

Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?

Jaką wybrać farbę planując malowanie?

Farba akrylowa, lateksowa – wszystko o niej.

Jaka farba do jakiego wnętrza?

Farby do malowania wnętrz – podstawowe parametry fizykochemiczne.

Farba o wykończeniu głęboki mat i z wysokim parametrem zmywalności.

 

Celem wyceny usługi malowania bądź usługi wykończenia mieszkania pod klucz,

skontaktuj się z nami; tel. 691 051 308 lub Formularz Kontaktowy

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Poznań, 19.08.2017

5/5 - (1 vote)