WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Rodzaje i właściwości tynków cienkowarstwowych.

Tynki cienkowarstwowe dzielimy na cztery grupy, których nazwy wywodzą się nie z zastosowanego kruszywa, tylko mającego zasadniczy wpływ na parametry tynków spoiwa, stąd mamy tynki akrylowe, mineralne, silikonowe i silikatowe.

 

Tynki akrylowe.
Są masami gotowymi do użycia, ich komponentem jest żywica akrylowa niekiedy dodawane są też inne polimery. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na oddziaływanie atmosferyczne, stąd bardzo popularne, wadą natomiast (na szczęście nie dla wszystkich) to, że ich paro przepuszczalność jest na bardzo niskim poziomie. Wybierając tynk akrylowy możemy pozwolić sobie praktycznie na każdy kolor mieszając go w masie, wybierając kolor biały znacznie obniżamy wydatki. Tynk akrylowy możemy zastosować przy wykańczaniu elewacji w systemie ociepleń metodą lekką mokrą z zastosowaniem styropianu, bądź też na ściany z podkładem tynkarskim tradycyjnym.

 

Tynki mineralne.
Występują jako suche mieszanki do rozrobienia z wodą, w ich skład wchodzi cement, a elastyczność i przyczepność poprawiają dodatki polimerów. Ich zalety to bardzo wysoka paro przepuszczalność i łatwość w obróbce, niestety wadą powodującą, że stosowane powinny być jedynie w rejonach o niedużym zanieczyszczeniu powietrza wysoka podatność na zabrudzenia. Są jednak najtańszymi z tynków cienkowarstwowych, dostępne w kolorach jasnych, pastelowych i białych. Tynk mineralny ma zastosowanie przy wykańczaniu ściany docieplonej wełną mineralną bądź styropianem jak i ściany z podkładem tynkarskim tradycyjnym.

 

Tynki silikonowe.
Są najdroższe z tynków cienkowarstwowych, w zamian oferują wysoką odporność na wpływy atmosferyczne, zmianę koloru (odkolorowienie) oraz bardzo wysoką paro przepuszczalność i elastyczność. Ich spoiwem jest żywica silikonowa, występują w postaci gotowej masy do użycia, a kolory są dostępne z całej palety RAL. Tynk silikonowy możemy nałożyć na systemy ociepleń styropianem lub wełną mineralną jak i na ściany z podkładem tynkarskim tradycyjnym. Z uwagi na właściwość nie płowienia szczególnie zalecany jest w przypadku stosowania na elewacje intensywnych, żywych kolorów.

 

Tynki silikatowe.
Występują w postaci gotowej masy do użycia, są dosyć elastyczne, charakteryzują się wysoką paro przepuszczalnością i są dość odporne na oddziaływanie atmosferyczne, stąd można je stosować w miejscach o większym zanieczyszczeniu powietrza. Tynk ten w składzie swoim zawiera jako spoiwo szkło wodne potasowe i dodatki plastyfikatorów. Zalecane kolory to pastele. Tynk silikatowy jest przeznaczony na elewacje docieplone przy wykorzystaniu metody lekkiej mokrej styropianem bądź wełną mineralną jak i na ściany z podkładem tynkarskim tradycyjnym.

Zależnie od potrzeb i preferencji usługobiorcy, każda doświadczona poznańska firma remontowa zajmująca się kompleksowo usługą renowacji elewacji, wskaże właściwy produkt do danego przedsięwzięcia remontowego oraz pełnego wykończenia.

 

Inne publikacje:

Jakie mamy faktury tynków?

Farby fasadowe są coraz lepsze.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 27.08.2011

Oceń artykuł