WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czarny kolor we wnętrzach.

Niektórzy uważają, że czarny kolor pasuje jedynie jako ubranie, bo faktycznie w tym aspekcie go uwielbiamy i zawsze jest modny, zaś co dziwne, w wystroju wnętrz postrzegamy go dość negatywnie i wyjątkowo rzadko po niego sięgamy, pomimo to pojawia się on w niektórych nowocześniej

urządzonych wnętrzach, jako wyposażenie, element dekoracji lub czarny fragment ściany czy też cała ściana. Jeśli widzimy u kogoś w domu zbyt wiele czerni, można by go posądzić o ekscentryzm, bo we wnętrzach w nadmiarze kolor ten budzi sporo kontrowersji. Czerń jest przeciwieństwem światła, zresztą mocno je pochłania, jest smutna, surowa i zimna, w nadmiarze może sprzyjać depresji, zmniejszać optycznie wnętrze, ale jednocześnie kontrastująca czerń we wnętrzu, współgra praktycznie z każdym kolorem, to przełamanie odczucia monotonii i nudy, czerń pasuje do wnętrz minimalistycznych, ale i luksusowych, jest kolorem eleganckim, szlachetnym, naturalnym, bezpretensjonalnym, bezpośrednim i uniwersalnym, odzwierciedla spokój i skromność, jeśli go zastosujemy, oczywiście w optymalnej ilości i odpowiednio zestawimy z innymi kolorami czy fakturami, wówczas taka aranżacja może okazać się niezwykła, wyrafinowana i intrygująca, kompozycja wyjdzie nam przebojowa i nowoczesna. Poprzez przyprawienie mieszkania kroplą czerni, nabierze ono charakteru i wyrazu, wykorzystując np. czerń i szary, mamy idealną bazę, pasującą do zarówno intensywnych, jak i delikatnych barw, z czernią, bielą i wyraźniejszymi barwami można stworzyć tak samo, chłodne, ale i ciepłe, nastrojowe wnętrze. Ci bardziej odważni mogą pomyśleć o czerni na ścianach, a ostrożniejsi w postaci dodatków.

Wskazówki dotyczące stosowania czerni we wnętrzach:

1. Ponieważ czerń za każdym razem wybije się na pierwszy plan i to w prawie każdej kompozycji kolorystycznej, dlatego stosujmy czerń raczej jako dodatek, akcesoria, bazę kolorystyczną, nigdy jako barwę główną, jest to zbyt ryzykowne, jej nadmiar nie jest wskazany, pokój może okazać się ciemny i przygnębiający. Za to czarne elementy doskonale oddzielą barwy ciepłe od zimnych, mogą też zaakcentować jakieś specjalne miejsce w pomieszczeniu czy też na zasadzie kontrastu podkreślić inny wyrazisty i czysty kolor, który stanie się subtelniejszy, a nie ostrzejszy. Czerń dobrze zatem kontrastuje np. z klasyczną bielą, żywym różem, żółtym, fuksją czy limonkową zielenią.

2. Czerń dobrze wygląda w otoczeniu neutralnych barw, czyli szarego, beżowego, kremowego, ecru, złamanych bieli, gołębiej szarości, kości słoniowej, ale też jasnych błękitów i brązów czy wyblakłych zieleni. Kolor ten ma zdolność do wyciszania, tj. tonowania intensywnych, żywych barw, przez to w neutralnym wnętrzu, mocno kontrastujące kolory w towarzystwie czerni, okażą się mniej wyraziste, delikatniejsze, nie będą dominowały we wnętrzu, choć nadal będą kontrastowe, czerń wycisza zatem mocne błękity i turkusy, czerwień, purpurę, pomarańczowy czy fuksję, szmaragdowy, limonkę, co ciekawe tylko w wypadku żółci będzie odwrotnie, doda jej intensywności.

3. Aranżacja wnętrza z czernią wymaga rygoru, powinna się ograniczyć do 2-3 barw, tj. głównej i uzupełniających, jeśli np. do bieli dobierzemy czerń i szary, wtedy we wszystkich dodatkach należy pozostać głównie przy tych barwach, aby uniknąć chaosu i efektu szachownicy, musi być tych dodatków tylko kilka, może to być np. czarny abażur lampy, ława, fotel, rama obrazu, osłonki doniczki czy inna dekoracja.

4. Czarny kolor doskonale wypada w otoczeniu szkła, srebra, chromu, naturalnych odcieni drewna, błyszczących jak i strukturalnych powierzchni, wzorów geometrycznych oraz szlachetnych, naturalnych tkanin, zwłaszcza srebro, połysk i odcienie perłowe mogą zmiękczyć czerń. Czarny lubi proste bryły geometryczne w wystroju wnętrz, bez ornamentów i zdobień, bo sam kolor już przykuwa uwagę. Ciekawym pomysłem będzie namalowanie na czarnej ścianie, przy użyciu szablonu malarskiego, motywu w intensywnym kolorze, lub nałożenie na zasadzie zacierki transparentnej bejcy np. srebrnej, dodatkowo z efektem metalicznym.

5. Czarną płaszczyznę ściany czy innego większego czarnego elementu rozjaśnijmy kolorami neutralnymi, doskonale można ten kolor zrównoważyć i dopełnić barwami kontrastującymi, np. białymi i jasnymi dodatkami, dobrze odbijającymi światło czy metalicznymi detalami i akcesoriami. Należy jednak uważać na łączenie czerni z bielą, akurat to zestawienie może dość mocno męczyć wzrok, dlatego zbyt duży kontrast do białego, jak i do innych kolorów, z powodzeniem można przełamać szarością, która stworzy łagodne przejście między czernią a innymi kolorami.

6. Czerń przeznaczona jest do większych pomieszczeń, w których nie brakuje światła dziennego, aby pokój nie był czasem zbyt ponury, zapewnijmy mu sporo naturalnego światła, a wieczorem mocnego sztucznego oświetlenia, ciepłego lub zimnego, to drugie doda więcej ekspresji wnętrzu i zniweluje po części złudzenie przybliżania się czarnej powierzchni ściany do oczu patrzącego, to zjawisko zawęża optycznie rzeczywistą przestrzeń, dlatego wymalowane na ciemny kolor pomieszczenie, zawsze wydaje się mniejsze, niż faktycznie jest.

7. Nie ma jednego odcienia czerni, także rodzaj materiału i powierzchni wpływa na te różnice, na gładkiej, błyszczącej powierzchni czerń będzie miała inny odcień, niż na matowej, gdyż połysk, choć na czerni, odbija trochę światło, mat natomiast je pochłania lub rozprasza. Jeśli obawiamy się tego koloru, możemy użyć antracytu i bardzo ciemnych szarości przechodzących w czerń, ale jeszcze nią nie będących.

8. Na ścianę stosujmy wyłącznie farby w wykończeniu matowym, wtedy czerń będzie miała więcej głębi i będzie bardziej miękka, natomiast jeśli będzie się błyszczała, refleksy świetlne popsują cały efekt wizualny, błyszcząca czerń dobrze wygląda tylko na meblach czy innych dodatkach.

9. Zdecydowanie nie malujmy sufitu na czarno, gdyż optycznie bardzo mocno obniży nam wnętrze, poza tym duża, czarna tafla płaszczyzny sufitu może wyglądać przygnębiająco i wywołać efekt klaustrofobiczny.

10. Raczej nie malujmy też na czarno ściany na której są okna, zalane światłem otwory okienne na tle pochłaniającej światło czerni, która stanie się wtedy jeszcze ciemniejsza, ten widok nie będzie miły dla oka, ściana wyda się smutna, z tego samego powodu nie malujmy czernią zacienionych powierzchni.

11. Co z czarnymi dodatkami (szafka, fotele, kanapa, ława) i dekoracjami (rama obrazu, itd.), wypłynie z nich cały urok, jeśli będą na wyraźnie jaśniejszym, silnie kontrastującym tle ścian czy podłogi.

12. Czarna podłoga natomiast wymaga jasnych mebli i wyrazistych kolorystycznie dodatków, wtenczas wnętrze będzie wyglądać zjawiskowo i zmysłowo.

 

Czarny kolor w:

SALONIE               KUCHNI               ŁAZIENCE

 

Przeczytaj też: Psychologia koloru czarnego

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 24.02.2013

Oceń artykuł