WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wzbogacanie wnętrz sztuką.

Aranżacja, remont i wykończenie nowego mieszkania często oznaczają poszukiwanie takich detali wystroju, które zagwarantują indywidualny i wyjątkowo osobisty charakter wnętrz.

Dobrym sposobem dla osiągnięcia tego celu może być umieszczenie w salonie czy sypialniwzbogacanie wnętrz sztuką jakiegoś dzieła sztuki, nie koniecznie takiego przez duże S, gdyż prawie każdy manualny, w miarę wyszukany i estetyczny wytwór człowieka będzie poniekąd rękodziełem, a wpisują się w to m.in. instalacja plastyczna, rzeźba czy grafika, fotografia lub obraz, które dodatkowo będą interesująco oprawione, takie dekoracje mogą być odzwierciedleniem artystycznej duszy właściciela remontowanego i urządzanego domu w Poznaniu, a samo ich wybieranie wznioślejsze niż uganianie się za materiałami wykończeniowymi, wybór firm wykonawczych, to przyjemność i ekscytacja dla naszych zmysłów.
Wyposażanie naszych pomieszczeń w estetyczne elementy noszące znamiona sztuki może wydawać się dla nas problemem, gdyż w gruncie rzeczy zazwyczaj nie czujemy się jej znawcami, wybieranie odpowiednich detali, harmonizujących z pozostałym wystrojem mieszkania powinno być raczej emocjonującą zabawą, w żadnym razie nie może być stresujące, aby było łatwiejsze, warto skorzystać z kilku sugestii.

 

Od czego zacząć?

 

Podstawą w rozpoczęciu poszukiwań pracy artystycznej będzie określenie naszych upodobań, stylu wykończenia i wystroju wnętrz, istotą inwestowania w dzieło sztuki jest nie tylko przyozdobienie salonu, sypialni lub gabinetu, obraz, grafika lub rzeźba powinny wzbudzać emocje oraz uczucia mieszkańców czy gości, także skłaniać do refleksji, ale też po trosze intrygować i inspirować, umieszczone w przestrzeni mieszkalnej dzieło sztuki ma być uzewnętrznieniem naszego ja, odzwierciedlać nasz indywidualny gust i osobowość, tu raczej nie przyniesie nam takiej radości obiekt wybrany na podstawie wyłącznie sugestii kogoś trzeciego lub zgodnie z modami, to ma być coś „naszego”.

 

Gdzie znaleźć prace artystów?

 

Mogą to być rozmaite miejsca, takie jak domy aukcyjne, galerie sztuki lub też antykwariaty, a nawet pchli targ, organizowane stacjonarnie albo poprzez internet, nasze wyczucie estetyczne może być nienaganne, jednak w świecie sztuki możemy poczuć się niezbyt pewni będąc w tej sferze początkującymi, wówczas można wesprzeć się usługą firmy designerskiej, tj. dekoratora wnętrz z wykształceniem artystycznym i umiejętnością adaptacji do przestrzeni mieszkalnych szeroko rozumianej sztuki.
Jednak najwięcej satysfakcji da nam samodzielne wyszukanie odpowiedniego dzieła, kierując się po prostu intuicją.
Znalezienie artystycznych propozycji i to z wielu dziedzin, najłatwiejsze, najwygodniejsze, a także najefektywniejsze będzie poprzez internet, bez opuszczania domowego zacisza, co jest dziś niestety albo stety duchem czasu, poruszanie się po kilkuset czy kilku tysiącach propozycji artystycznych ułatwia poszeregowanie obiektów w grupy odnoszące się m.in. do stylu, tematu, kategorii, techniki wykonania czy też ceny, przy tym wiele internetowych galerii sztuki oferuje pomoc swoich marszandów przy poszukiwaniach czegoś dla siebie.

 

Co wybrać, gdzie umieścić, jak dopasować do aranżacji?

 

Podstawowymi technikami wykonania dzieła artystycznego będą: malarstwo, grafika, fotografia albo rzeźba, ich właściwy rozmiar definiować będzie wielkość pomieszczenia, w którym je umieścimy, istotne jest tutaj zachowanie proporcji, efekt wyeksponowania zaniknie gdy w pokoju będzie wiele innych dodatków, mnóstwo kolorów, dzieło sztuki „zniknie z tłumie”, przygaśnie jego blask, wyraz artystyczny oraz siła oddziaływania, odpowiednie otoczenie dla danego dzieła jest obok fachowej usługi remontowej, kluczem dla udanej aranżacji.
Piękny obraz lub grafika, zakupione np. na aukcji, po znalezieniu się w domu może się okazać, że nie pasuje w miejscu, w którym je sobie pierwotnie wyobrażaliśmy, wyjściem z sytuacji będzie poszukanie dla dzieła zupełnie innego miejsca w mieszkaniu, nie branego wcześniej pod uwagę albo też niewielka zmiana wyglądu pokoju przeznaczonego dla tego obiektu, poprzez poprzestawianie mebli, zmianę kilku dodatków, koloru ściany, etc., wykorzystanie plastyczności światła i właściwe oświetlenie przedmiotu artystycznego, które tchnie w nie nowe życie, kolorystyczne lub stylistyczne zharmonizowanie z obrazem jakiegoś detalu, mogą to być naprawdę drobne modyfikacje, a przynoszące zadowalający efekt.
Kolory dzieła sztuki muszą być koherentne z występującymi kolorami w pomieszczeniu, na zasadzie subtelnego, gustownego kontrastu albo harmonii podobnych odcieni, powiedzmy z dwoma dominującymi kolorami, wówczas obiekt artystyczny stanowić będzie spójną całość aranżacji. Niepasującą do wystroju kolorystykę np. grafiki, choć z reguły widzimy ją w antyramie, można całkowicie odmienić oprawiając ją niekonwencjonalnie ramą konweniującą z barwami pokoju.
Dopasowanie obrazu do stylu pomieszczenia to bardzo uniwersalna sprawa, mieszanie stylów jest dziś czymś naturalnym, nowoczesny obraz czy rzeźba doskonale będą się prezentowały nie tylko w nowoczesnym wnętrzu, a klasyczne tylko w klasycznym, detalem oswajającym nie pasującą na pozór do nowoczesnego wystroju, np. klasyczną stylistykę obrazu, będzie rama i jej wykończenie; w tym jej właściwy kolor czy faktura.
Mając w zamyśle ozdobienie naszego mieszkania lub domu dziełami sztuki, na etapie remontu i urządzania, najbezpieczniej będzie „ubrać” ściany w neutralne kolory; biel, écru, kremowy, pastelowy piaskowy czy rozbielony beżowy oraz jasne i czyste szarości, do tych kolorów dopasujemy większość dzieł artystycznych, z innymi barwami na ścianach będzie więcej pracy, okroją naszą swobodę wyboru.
Neutralna kolorystyka dotyczyć będzie też wyposażenia, barwne dywany czy zasłony utrudnią nam znalezienie pasującego do takich dodatków dzieła artysty, zaś w kwestii sposobu wykończenia i wystroju pomieszczenia, tak samo nie ułatwią tego wydatne tekstury i duża ilość kolorów, przedmiotów, gadżetów, po prostu odciągną uwagę od obrazu czy innego obiektu.

 

Czy sztuka to droga inwestycja?

 

Nie zrujnuje przeciętnego domowego budżetu oryginał wykonany przez mało znanego artystę, zapewni zaś unikatowość i autentyczność, jeśli natomiast nie przeszkadza nam reprodukcja, wówczas możemy sobie pozwolić w naszych elegancko wyremontowanych poznańskich wnętrzach, na „dzieło sztuki” prawie każdego twórcy.

 

Inne, inspirujące artykuły:

Urządzanie wnętrz, a pomoc architekta.

Styl fluo i jego energia.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 16.12.2015

Oceń artykuł