WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Naturalna skóra, jako dekoracyjny detal wykończenia.

Pewnie zdecydowana większość z nas skórę w mieszkaniach kojarzy z obłożeniem nią kanap czy foteli, tymczasem jest to materiał, którego możliwości zastosowania mocno wykraczają poza nasze wyobrażenia i stereotypy, choć nadal jest to bardzo niszowy produkt we wnętrzarstwie,Naturalna skóra, jako dekoracyjny detal wykończenia. designerzy coraz śmielej sięgają po skórę, która obecnie jako jeden z najmodniejszych materiałów w ich rękach, z powodzeniem nadaje się do eleganckiego i spektakularnego udekorowania ścian czy wykończenia nią podłogi, kominka, drewnianych mebli, barku, etc., dodając wnętrzu okazałości i wytworności.

 

Naturalna skóra należy do najbardziej szlachetnych, eleganckich i dekoracyjnych materiałów zarówno w świecie mody jak i designie wnętrz, wyraża sobą bezpretensjonalny powab, za każdym razem intrygując i zaskakując, stanowi harmonijną kompozycję koloru, faktury oraz niepowtarzalnego zapachu, przy czym tylko właściwa obróbka i zmysł artystyczny wydobędą z niej subtelne piękno.
Skóra jest synonimem luksusu i oryginalności, jej niesamowite właściwości oraz zaawansowane technologicznie sposoby wyprawiania sprawiły, że okazała się tak wszechstronnym i uniwersalnym materiałem dekoracyjnym i wykończeniowym, może być zastosowana niemalże wszędzie tam, gdzie do tej pory widzieliśmy drewno lub kamień.
Skóra ma przynajmniej tyle samo do zaoferowania, co te dwa naturalne materiały, jest idealna do stylizacji nowoczesnej, naturalnej, skandynawskiej czy aranżacji eko, jest jednak czymś zgoła odmiennym, o niezwykle szlachetnym wydźwięku i cieple, ma nie do podrobienia fakturę, jej głównymi walorami prócz plastycznej formy, są; frapujący rysunek i ogromne spektrum wybarwienia, nie bez powodu inspiruje nie tylko artystów plastyków, ale też projektantów wnętrz.
Podczas aranżacji i remontu poznańskiego mieszkania czy domu projektant może wprowadzić skórę jako akcent dekoracyjny lub też w postaci głównego detalu wykończeniowego, będącego bazą aranżacyjną, wysublimowanym i ekskluzywnym motywem przewodnim całego projektu i usługi remontowej.

 

Skóra pod stopami.

 

Podobnie jak z drewna czy z korka, podłoga z paneli i okładzin skórzanych przyjmuje temperaturę otoczenia, jednak z uwagi na strukturę skóry, chodząc po niej gołymi stopami odczuwamy wyjątkowo miłe ciepło, oczywiście i wizualnie faktura skóry daje odczucie ciepła i kameralności, wnętrze ze skórzaną podłogą jest bardzo przytulne, osobiste i intymne, z nutą mistycznego uroku.
Skórzana podłoga jest praktyczna i zdrowa, metoda wyprawienia skóry i impregnacja powodują, że nie absorbuje ona kurzu czy brudu, jest antystatyczna, nie przyciągając kurzu, łatwa do utrzymania czystości, zatem idealna dla alergików, można ją stosować również na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, ciekawą cechą skóry na podłodze jest także poprawienie akustyki pomieszczenia.
Podłoga ze skóry to propozycja dla osoby stroniącej od sztampowych rozwiązań, raczej indywidualisty otwartego na nowe idee, cóż, nie znajdziemy jej w żadnym markecie budowlano-remontowym, jej elegancki i poniekąd ekskluzywny charakter sprawiają, że to nie dolna półka cenowa, ale tylko ugruntowany u większości odbiorców usług konformizm, nieznajomość technologii u dystrybutorów podłóg, wykonawców czy też projektantów, to główny powód, dla którego to tak niszowy i unikatowy produkt podczas usługi wykończenia mieszkań i innych przestrzeni, w tym komercyjnych, w aranżacjach awangardowych i ultra nowoczesnych, salon bądź sypialnia są idealnymi pomieszczeniami dla zastosowania skóry na podłodze.
Płyty skórzane układa się na klej na odpowiednio przygotowanej posadzce.

 

Czarujące dekoracje ścian.

 

To na nich o wiele częściej niż na podłodze okładziny skórzane są stosowane, posiadają zupełnie inny wydźwięk zdobniczy w porównaniu do fototapet czy rozmaitych dekoracji strukturalnych, typu cegła lub kamień, kreują wnętrze na nietuzinkowe i szykowne, tworzą oryginalny i nieoczekiwany efekt wizualny.
Najpopularniejsza forma skórzanej dekoracji ściennej bazuje na kasetonach, to tzw. hugsy, są nimi pikowane kwadraty lub prostokąty, wypełnione pianką tapicerką, są puszyste i miłe w dotyku, w salonie można wykonać słupy ścienne od podłogi aż po sufit, wkomponować w zabudowę dekoracyjną np. z telewizorem, w sypialni zaś najlepszym i naturalnym miejscem dla kasetonów jest ściana za wezgłowiem łóżka, kasetony mogą być także płaskie, wykonane na drewnianej ramie, jako wyprawione płyty/plastry skóry, wszystkie wersje układa się jeden przy drugim, co tworzy swoistą mozaikę ścienną.
Podobnie jak w przypadku podłogi skórzanej, dostępna jest nie tylko zróżnicowana kolorystyka czy wykonanie w macie albo w połysku, można również zamówić określone tłoczenie na powierzchni skóry jako motyw dekoracyjny, do uzyskania są wzory geometryczne np. szachownica, florystyczne czy też efekt skóry węża albo krokodyla.

 

Wykończenie skórą dodatków.

 

Drewniane meble ze skórzanymi elementami, ozdobne skrzynie, pudła, także blaty stołów, ław albo biurek i inne przedmioty o użytkowo dekoracyjnym charakterze mają w sobie ogromny, autentyczny ładunek zdobniczy, właśnie w wysmakowanej kompozycji z drewnem, równie naturalnym materiałem, skóra tak wspaniale się prezentuje, meble i inne bibeloty ze skórzanym dodatkiem stanowią zazwyczaj towar na indywidualne zamówienie, który nie czeka na półce sklepowej, często jest projekcją inwencji twórczej projektanta plastyka, umieszczenie takiego detalu w naszej przestrzeni mieszkalnej oznacza wyposażenie jej w designerskie cudeńko, niemalże małe dzieło sztuki.

 

Eksploatacja, a trwałość skóry.

 

Odporność mechaniczną okładziny skórzane uzyskują poprzez wtłaczanie w nią na etapie produkcji specjalnych wosków lub parafiny, więc także naturalnych komponentów, w procesie z zastosowaniem parafiny, przebiegającym w temperaturze 250° C, skóra uzyskuje niebywałą trwałość, w efekcie w przedsięwzięciu remontowym może być stosowana również w wilgotnym pomieszczeniu mieszkania, w okolicy podwyższonej temperatury, np. jako wykończenie kominka, jako fartuszek ścienny nad blatem kuchennym, można nią obłożyć stopnie schodów drewnianych, zatem nie obawia się trudnych warunków eksploatacji.

 

Jakość produktu i jego charakterystyka.

 

Naturalne okładziny skórzane jako wielozadaniowy, oryginalny i luksusowy produkt z wszystkimi cechami opisanymi powyżej, oferuje holenderska firma Alphenberg, nota bene światowy lider w tej dziedzinie, która ma w Polsce swoje przedstawicielstwo.
Okładziny podłogowe oraz ścienne z tej manufaktury oferowane są w rozmaitych rozmiarach, skórzane panele mają 15 x 15, 50 x 50, 40 x 60, 80-120 x 20 cm, realizowane są także formaty pod indywidualne zamówienie, jednak maksymalny wymiar jednego elementu to 50 x 120 cm.
Do dyspozycji mamy 10 podstawowych odcieni, m.in. grafitowe szarości, intensywne brązy oraz stonowaną czerń, lecz na żądanie skórę można zabarwić na inne kolory, możliwe do osiągnięcia pod względem technologicznym.
Marka Alphenberg opracowała autorską technologię zabezpieczania skóry z zastosowaniem: parafiny / to linia Tundra – kilkukrotnie wprasowywana w wysokiej temperaturze parafina podkreśla barwę skóry, zabezpiecza przed wniknięciem brudu oraz maskuje ewentualne zarysowania,
wosków / to linia Pampas – naniesienie specjalnych wosków chroni skórę, hamuje pojawienie się zarysowań, jej powierzchnia jest błyszcząca.
Ochronna warstwa zarówno wosku jak i parafiny, zabezpiecza skórę przed wnikaniem w jej strukturę wody i innych płynów, ponadto dzięki niej, w sytuacji powstania uszkodzenia mechanicznego na powierzchni skóry (wgłębienie, zarysowanie, przecięcie), poprzez rozgrzanie uszkodzonego fragmentu skóry następuje roztopienie wosku bądź parafiny, które zasklepiają uszkodzenie.
Bezpyłowy i czysty montaż okładzin skórzanych, jako zwieńczenie remontu mieszkania o luksusowym charakterze, z uwagi na wymóg wysokiej precyzji prac, wykonują specjalnie przeszkolone firmy/ekipy monterskie w ramach jednoczesnego zamówienia materiału i usługi ułożenia.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na odkurzeniu i przetarciu skórzanych powierzchni wilgotną ścierką namoczoną czystą wodą, dla prewencyjnego zabezpieczenia skóry z dwa razy w roku stosować można preparat Longlife, producent odradza używania mogących zaszkodzić okładzinom, standardowych środków pielęgnacyjnych do mebli skórzanych.
Proekologiczne okładziny skórzane nadają się do prawie stuprocentowego recyklingu.

 

Inne, inspirujące publikacje:

Top 3 najpopularniejszych stylów wykończenia.

Odbieramy nowe mieszkanie od dewelopera.

 

Autor: Wojciech Gośliński

25.03.2017

Oceń artykuł