WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Mieszkanie w stylu loftowym.

Rodzaj wykończenia jaki charakteryzuje styl loftowy to na pewno minimalizm pod względem wyposażenia w meble i sprzęty, wyeksponowane instalacje, w miarę zimna kolorystyka, stal, szkło, efekt niewykończonego betonu czy ściana z cegły.

mieszkanie w stylu loftowymStyl loftowy jest na drugim biegunie w odniesieniu do stylów zdominowanych przez misterne dodatki i bogate dekoracje, kolorystyka powinna być tu wyrazista, zaś materiały wykończeniowe i wyposażenie wysokiej jakości, krótko mówiąc to minimalizm, ale w komfortowym wydaniu.
Czy to nowy trend w architekturze, w żadnym razie, styl loftowy powstał w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych a ściślej w Nowym Jorku, swój początek wziął z adaptowania na mieszkania pomieszczeń w budynkach poprzemysłowych; fabrykach, magazynach, przeważnie to młodzi i niezależni artyści jako amerykańska awangarda, szukając przestronnych i relatywnie niedrogich wnętrz, remontowali i urządzali opuszczone faktorie dla potrzeb pracy twórczej a także zamieszkiwania w nich.
Z biegiem czasu lofty i sam styl zyskały na popularności, inspirując projektantów nie tylko z Ameryki, ale i z Europy, na tyle mocno wrósł w nurt designu i architektury, że często są to poważne inwestycje, zazwyczaj w dużych miastach, Poznań nie jest tu wyjątkiem, nie tylko jako adaptacje, remonty i metamorfozy budynków poprzemysłowych, powstają zupełnie nowe budynki o charakterze loftowym, tzw. sof lofty, charakteryzują się ponadprzeciętną wysokością wnętrz, przeszkleniami, detalami z metalu, dużymi otwartymi przestrzeniami.
Obecnie loft stał się ikoną wyrafinowanego luksusu, nie są to już tanie mieszkania jak sprzed dziesięcioleci, wręcz przeciwnie, należą do najdroższych, gdyż są niepowtarzalne, wyraziste i unikatowe detale aranżacji loftów zdecydowanie wyróżniają je na tle pozostałych komfortowych apartamentów, jednak to nie wysoki standard i komfort jest wyznacznikiem loftu, tylko swoboda, przestrzeń i nietuzinkowość koncepcji całej aranżacji.
Na szczęście entuzjasta loftu, którego środki finansowe nie pozwalają mu na zainwestowanie w mieszkanie loftowe może z powodzeniem wykreować takie wnętrze w remontowanym mieszkaniu w starej kamienicy albo też w nowo wybudowanym bloku, ograniczeniem są jednak wymagane do tego stylu; wysokie sufity, możliwość połączenia pomieszczeń oraz dość duże okna.
Styl loftowy to inspiracja urbanistycznym i przemysłowym designem, z widocznymi, wyeksponowanymi detalami konstrukcyjnymi, jako kluczowymi składnikami tego stylu.
Skoro mało tu sprzętów i mebli, zatem pierwszoplanowymi aktorami aranżacji pozostają ściany, idealnie jak jedna z nich będzie ceglana, może to być ściana bo zbiciu tynku bądź wyłożona cegłą ciętą np. licową, ręcznie formowaną, przywodzącą na myśl stary mur, ale ściana może też być wykończona tynkiem betonowym, obydwa sposoby dekorowania wnętrz są dziś szalenie popularne, zatem nie są jakąś ekstrawagancją.
Materiały wykończeniowe oraz wyposażenie powinny nawiązywać do charakteru wnętrza postindustrialnego, to umownie niewykończone ściany, może też posadzka betonowa np. z mikrocementu, gładka lecz chłodna i surowa czy z gresu naturalnego, to także chromowane i stalowe dodatki, szkło, meble, lampy czy inne akcesoria odnoszące się do przemysłowego designu, nie ma tu firanek, dzbanuszków, serwetek, wzorzystych i miękkich dywanów, zatem loft może przywodzić na myśl niemalże wnętrze ascetyczne, ale tylko z wyglądu, bo przestrzeń, funkcjonalność i wygodne kanapy to przecież komfort.
Zbyt zimne loftowe pomieszczenia zawsze można ocieplić drewnem czy wyrazistym kolorem detali wykończenia, wyposażenia czy oszczędną dekoracją, ale nigdy bogatym zdobieniem i wybitnie dekoracyjnym dodatkiem, nie można tu strwonić otwartej formuły przestrzeni, należy utrzymać dyscyplinę aranżacyjną, w nurt której wpisują się; światło, jako największy atut przestrzeń, to także niezagracanie wnętrza oraz wysokiej jakości materiały wykończeniowe oraz wyposażenie, meble o prostej formie i gładkich powierzchniach.
Loft to spójne, proste i uporządkowane wnętrza, aby takie były należy zwrócić uwagę na jakość wykończenia, wyposażenia i dodatków a nie ich ilość, oszczędność w urządzaniu, pozostawienie maksimum przestrzeni, to cecha charakterystyczna tego stylu.
Metamorfoza mieszkania na loft, to na etapie robót remontowych burzenie ścianek działowych, łączenie pomieszczeń, zabawa z perspektywą i otwartą przestrzenią, różnego rodzaju światłem wielostrefowym, z wykorzystaniem np. długich wiszących lamp, żyrandoli, a podczas remontowania i urządzania kierowanie się zasadą minimalizmu i surowości wykończenia, lofty poprzez swoją ogromną przestrzeń dają pełną swobodę ich aranżacji, ale to właśnie wystrój definiować będzie ich klimat pofabrycznego, dla wielu przeuroczego wnętrza.
Na loft spoglądamy przez pryzmat jednej dużej wspólnej przestrzeni; salonu, korytarza, kuchni, jadalni czy pracowni, biblioteczki, gabinetu, strefy wydzielamy wyłącznie jak to ma zastosowanie w przestronnych wnętrzach, tj. elementami wyposażenia, meblami, ażurowym regałem, ale wtedy aż do sufitu, dywanem, odmiennym wykończeniem ścian, podłóg, żadnych przepierzeń, nawet z wykorzystaniem szkła, jedynie łazienka i sypialnia jako pomieszczenia intymne byłyby wydzielone.
Mieszkanie loftowe, jego zaprojektowanie, remont i wykończenie to nie bułka z masłem, wymaga profesjonalnej wiedzy designerskiej i wyczucia estetycznego, nie jest przeznaczone dla wszystkich, raczej tylko dla tych co odważniejszych, młodych duchem, kreatywnych minimalistów, preferujących poczucie wolności, często biznesmenów albo „dusz artystycznych”, chcących czegoś więcej od życia niż tylko stereotypowych rozwiązań.

 

A może przeczytasz i te publikacje:

Aranżacja w nurcie slow naszego mieszkania.

Szklane przegrody w aranżacji wnętrz.

 
Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 09.08.2015

Oceń artykuł