WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Kreowanie przestrzeni w małym mieszkaniu.

Większość z nas osiedlając się w Poznaniu chciałaby pewnie posiadać przestronny i komfortowy apartament, jednak polska rzeczywistość wynikająca z bardzo wysokich cen nowo budowanych mieszkań to wg statystyk lokale mieszkalne w przedziale 40-50 metrów kwadratowych,Kreowanie przestrzeni w małym mieszkaniu. na to nas tylko po prostu w większości wypadków stać, z tego powodu aranżacja takich przestrzeni aby były na ile się da funkcjonalne i komfortowe, przy tym estetycznie wykończone i urządzone, wymaga przemyślanych decyzji, osobisty nierzadko nowatorski pierwiastek designerski jest mile widziany, jednak to co przesądza o wykreowaniu przyjaznej i komfortowej przestrzeni oczekuje stosowania się do sprawdzonych rozwiązań „szytych na miarę” oraz zasad wykorzystywanych przy aranżacji i remontowaniu wnętrz w ramach usługi świadczonej przez firmę wykonawczą, których celem jest osiągnięcie wizualnie możliwie dużej przestrzeni.

 

Zmiana układu pomieszczeń.

 

Elementem, który w największym stopniu wpływa na postrzeganie przestrzeni będzie układ pomieszczeń, często mówi się o funkcjonalnie rozplanowanym mieszkaniu, a możemy je dodatkowo usprawnić likwidując jedną czy kilka ścian działowych, zasada jest tutaj prosta, im lokal będzie miał więcej pomieszczeń, tym jego „poszatkowanie” ścianami sprawiać będzie większe poczucie ciasnoty, uzyskanie wizualnie większej przestrzeni to likwidacja ścian/ściany działowej i połączenie pomieszczeń, efekt jest wtedy radykalny i zdumiewający, pomieszczenia wydają się przestronniejsze, niż wynikałoby to z ich metrażu, lokal zyskuje przy tym na atrakcyjności i funkcjonalności.
Zatem przed rozpoczęciem realizacji usługi wykończenia poznańskich wnętrz, którymi zajęłaby się firma remontowa, warto rozważyć połączenie ze sobą niektórych pomieszczeń, np. kuchni z korytarzem/salonem, zaadaptowanie małej dodatkowej sypialni na połączoną z kuchnią jadalnię, połączenie łazienki z wc, zważmy tutaj, że ścianę działową możemy wyburzyć bez żadnych pozwoleń, lecz każdy wariant naturalnie ma swoje zalety jak i wady, niektórzy przecież cenią sobie mimo wszystko osobną kuchnię.
Na odczuwanie przestrzeni wpływa też wielkość/szerokość drzwi wewnętrznych, to sprawa proporcji, standardowo w nowych lokalach przygotowywane są otwory pod drzwi osiemdziesiątki, o dziwo nawet do bardzo małego pomieszczenia, zwężenie otworów o 10 cm, dla w pełni funkcjonalnych drzwi siedemdziesiątek, poprawi w znacznej mierze te proporcje, wnętrza będą wyglądały zdecydowanie zgrabniej, przy okazji drzwi o szerokości skrzydła 70 cm zajmą miej miejsca, użytkowanie ich jest wyraźnie wygodniejsze w odniesieniu do osiemdziesiątek.

 

Kolorystyka.

 

To drugi istotny element urządzania kreujący przestrzeń, barwy ścian są poniekąd pierwszoplanowym aktorem aranżacji na etapie prac remontowych – malarskich. Wrażenie przytłoczenia mogą wywołać ciemne zakamarki, oczywistym będzie więc pomalowanie zacienionych płaszczyzn bardzo jasnymi kolorami, wprowadzającymi przestronność, świeżość i lekkość, nie wszystkie jednak ściany muszą być jasne, tzw. plamy/akcenty kolorystyczne, intensywne i dość ciemne, mogą doskonale nadawać głębi pomieszczeniu, wyeksponować wybrane miejsca, z powodzeniem podkreślą jaśniejsze powierzchnie, mieszkanie nie będzie wydawać się „płaskie” kolorystycznie, z drugiej strony pstrokacizna, więcej niż jeden kolor dominujący, wprowadzi nieład i przez to w pewnym sensie umniejszy naszą przestrzeń.
Ponadto więcej dynamiki i przestrzeni dodają powierzchnie ścian pomalowane farbą w wykończeniu półmatowym, satynowym, nie w pełnym macie, światło odbijając się od lekko lśniących ścian wywoła refleksy świetlne, pomieszczenie nabierze ekspresji i życia, ale ściany muszą mieć wówczas idealnie wykonane gładzie gipsowe, tu uwaga, do pokoju małego dziecka zalecane są jednak farby w pełny macie, równomiernie rozpraszające światło, miękko i niedrażniąco odbijając je od powierzchni ścian.
Dodatkowy „zastrzyk” dla odczuwania większej przestrzeni dadzą kolory zimne, gdyż oddalają się iluzorycznie od naszych oczu, ściany w ciepłych barwach do złudzenia będą wydawały się bliżej nas, zaś odcienie czystej szarości zachowują się w tej kwestii neutralnie, podobnie niektóre beże, choć już z neutralną bielą to sprawa dyskusyjna, pomimo, że jest najjaśniejszym kolorem i też zimnym, nie koniecznie będzie budowała przyjemną, większą przestrzeń, niektórzy designerzy od kolorów mówią o niej, że to nie kolor, jest nieokreślony, jego postrzeganie na większej płaszczyźnie przez nasze zmysły może sprawiać odczucie chłodu, wyobcowania, jałowości, biel jest ok, ale nie w pojedynkę.

 

Światło.

 

To ono ze swoją plastycznością może odmienić każde poznańskie wnętrze jako efekt kompleksowej usługi remontowej, światło to przestrzeń, im będzie go więcej, tym większe wydadzą się pomieszczenia, wielkość okien ma tu spore znaczenie, kupując nasze wymarzone „cztery kąty” obejrzyjmy je w różnych porach dnia, w razie możliwości podczas słonecznego jak i pochmurnego dnia, idealne usytuowanie pomieszczeń względem stron świata to salon z oknami na południe czy południowy zachód, sypialnia z oknami na wschód, ew. zachód, kuchnia ze względów użytkowych na północ.
Nasz salon, sypialnię czy kuchnię uatrakcyjnimy i do złudzenia powiększymy umiejętnie zaprojektowanym światłem sztucznym, podstawowa zasada to wielostrefowość, im więcej opcji załączania lamp o różnej funkcji, tym lepsze dopasowanie optymalnego oświetlenia, zważmy przy tym, że każda mocniej podświetlona płaszczyzna będzie się oddalać od naszych oczu, sprawiając wrażenie, że znajdujemy się w większym pomieszczeniu, odwrotnie będzie z zacienioną.

 

Porządek w wyposażeniu.

 

W niewielkim lokalu liczy się każdy centymetr, idea udanej aranżacji brzmi „mniej znaczy więcej”, nie zagracajmy naszego salonu czy sypialni niepotrzebnymi sprzętami, mnogością forsownie wyglądających mebli. W nowoczesnej aranżacji korytarz stanowi miejsce montażu pojemnych szaf wnękowych na wymiar, to strefa przechowywania, ale i w salonie czy sypialni każdy mebel może być wykonany na życzenie, niektóre meble mogą być wielofunkcyjne, generując nam dodatkową przestrzeń, przy tym meble wykonane według wspólnego projektu właściciela mieszkania i ich wykonawcy, dają sporo możliwości aranżacyjnych i też satysfakcji, możemy przekuć w rzeczywistość nasze własne marzenia i zachcianki, co nie jest możliwe przy meblach gotowych. Firma wykonująca meble na wymiar opracuje też tzw. sprytne schowki, m.in. na deskę do prasowania, drabinkę, skrzynkę z narzędziami, odkurzacz, pralkę, etc.

 

Dekoracje i wykończenia.

 

Detalem zdobniczym wykonywanym podczas usługi remontu i urządzania lokalu mieszkalnego jest często jakaś głęboka struktura, np. kamienia dekoracyjnego, tynku strukturalnego, stosujmy go wyłącznie na jednej wybranej ścianie bądź jej fragmencie, generalnie to tylko gładkie powierzchnie gwarantują odczuwanie przestronności, głębokie tekstury, choć budujące głębię i intrygujące, w nadmiarze nie dadzą tego efektu.
Pozorne powiększenie dostępnej przestrzeni w doskonały sposób uzyskamy wykorzystując lustra, można je wkomponować w element dekoracyjny ściany w salonie, taflami lustra można wykleić ścianę od podłogi do sufitu lub zwieńczyć je ozdobną ramą, wykonać lustrzane fronty szaf wnękowych w korytarzu czy sypialni, z rozmysłem zaprojektowane lustro w niewielkiej łazience może zdziałać naprawdę „cuda”.
W sporej mierze na sferę przestronności oddziałuje wykończenie posadzki, im podłoga mieszkania będzie bardziej jednolita, tym odczucie przestrzeni będzie większe, najdoskonalszy wizualnie i estetycznie układ to tylko dwa rodzaje podłogi, np. kuchnia/korytarz takie same płytki, zaś pokoje to panel lub podłoga drewniana w takim samym wzorze.

 

Wszelkimi w/w aspektami udanej aranżacji może się zająć biuro projektowe w ramach całościowej usługi projektowania wnętrz lub też kompetentny wykonawca, tj. firma remontowa.

 

Możesz również przeczytać:

Różnice między wizualizacją, a realizacją projektu.

Izolacyjność akustyczna ścian działowych.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 20.03.2016

Oceń artykuł